توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست ؟!

گواه اثبات سهام (Proof of staking) (PoS) و دیفای ذاتاً برای سازگاری با یکدیگر طراحی نشده‌اند. در واقع ، استیکینگ کاربران را ملزم می‌کند که به دارایی‌ها متعهد باشند...

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست ؟!

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست
نویسنده : جوان

گواه اثبات سهام (Proof of staking) (PoS) و دیفای ذاتاً برای سازگاری با یکدیگر طراحی نشده‌اند. در واقع ، استیکینگ کاربران را ملزم می‌کند که به دارایی‌ها متعهد باشند، تا پاداش‌هایی را برای تأمین امنیت شبکه اساسی به دست آورند.

این باعث می‌شود آنها نتوانند به اکوسیستم Defi دسترسی پیدا کنند.

علاوه بر این، پروتکل‌ها دوره‌های انتظار را برای کاربرانی که می خواهند توکن سهام گذاری شده خود را پس بگیرند اعمال می‌کنند، که این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاری سریع این توکن‌ها غیرممکن باشد و این موضوع، به معنی از دست دادن درآمد تاییدکنندگانی است که نمی‌توانند دارایی استیک شده خود را در فرصت‌های سودآور سرمایه‌گذاری، استفاده کنند؛

برای حل این مشکل، اخیرا استیکینگ شناور (Liquid Staking) به وجود آمده، که در واقع پروتکلی است که دارایی‌های سهام گذاری شده را توکنیزه می‌کند.

دارایی‌های توکنیزه شده که بعضاً به عنوان مشتقات استیک نیز خوانده می‌شود، به کاربران متعهد این اختیار را می‌دهد تا به امور مالی غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنند و موقعیت‌های آنها را به روشی انعطاف پذیرتر و بدون نیاز به شخص ثالث مدیریت کنند.

در حال حاضر ، دی فای هنوز بسیار کوچک‌تر از فضای گواه اثبات سهام (PoS) است، اما این امکان را دارد که به آن متصل شود. فضای Defi حول سرمایه‌گذاری و سود طراحی شده است و در نتیجه، ممکن است در نهایت گواه اثبات سهام را تحت تأثیر قرار دهد.

استیکینگ شناور چیست و چرا محبوب شده است؟

به طور سنتی، مشارکت در پروژه‌های مبتنی بر پروتکل PoS، در مورد قفل کردن دارایی‌های فرد در یک پروژه برای مدت طولانی و انتظار پاداش ثابت و از پیش تعیین شده در ازای آن بوده است.با این که سود این دارایی‌ها مانند اوراق قرضه تضمین شده است، اما فرصت کسب سود بالاتر از آن دارایی‌ها را با استفاده از اکوسیستم دیفای محدود می‌کند.

اگر تمام دارایی‌های کریپتوی خود را استیک کرده‌اید، اساساً در بحران نقدینگی به سر می‌برید و نمی‌توانید در صرافی‌ها از جفت ارزهای دیجیتال سودآور برای سرمایه‌گذاری یا ترید استفاده کنید. Liquid staking به عنوان راه حلی برای این مشکل پدید آمده است و به معنی ساده، یعنی شما می‌توانید از دارایی‌های سهام گذاری شده خود نیز استفاده کنید.

همانطور که گفتیم، استیکینگ شناور امکان استفاده از دارایی‌های استیک شده را در معاملات تجاری یا فرصت‌های سرمایه‌گذاری به شما می‌دهد، تا از هر دو فضا هم سود دریافت کنید و هم پاداش دارایی‌های سهام‌گذاری شده خود را کسب کنید.

این مفهوم همچنین اجازه می‌دهد که از فرصت‌های جدید ترید/سرمایه‌گذاری که مشاهده می‌کنید، بهره ببرید. این کار با توکنیزه کردن دارای Stake شده انجام می‌شود؛ بنابراین ذینفعان می‌توانند از آنها به عنوان وثیقه در سایر برنامه‌های مالی استفاده کنند.

این توکن‌ها می‌توانند به صورت آزادانه در بین کاربران، مکان‌ها و حتی بلاک چین‌های مختلف معامله شود.

به همین دلیل است که اخیرا Liquid Staking محبوبیت زیادی پیدا کرده است. تعدادی از پروژه‌های جدید با این ویژگی در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز عرضه می‌شوند و دارندگان دارایی‌های ارزهای دیجیتال نیز از آنها استفاده می‌کنند از دارایی استیک شده خود درآمد کسب کنند. در ادامه با یکی از این پروژ‌ه‌ها و نحوه کار آن بیشتر آشنا می‌شویم.

TosDis Finance ؛ پروتکل جدید سهام گذاری شناور

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست

TosDis با هدف ایجاد انقلابی در اکوسیستم دیفای از طریق توکنیزه کردن دارایی استیک شده کاربران برای کسب درآمد از دارایی‌های سهام گذاری شده خود و ایجاد حداکثر بازده ممکن از طریق هر یک از فرصت‌های جدید ایجاد شده است. آنها برای این کار دو پلتفرم توسعه داده‌اند و ما در اینجا نگاهی به آنها خواهیم انداخت.

EasyStake

پلتفرم اصلی تیم TosDis، پلتفرم EasyStake است که از همه پروژه‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند و امکان استیکینگ شناور در همه آنها را فراهم می‌کند. هر گاه شخصی از طریق بستر EasyStake هر دارایی ERC20 را در پلتفرم سهام گذاری کند، توکنی با پشتوانه دارایی خود به نسبت ۱:۱ دریافت می‌کند که می‌تواند به عنوان وثیقه برای سرمایه‌گذاری یا تجارت در هر پلتفرم دیگری که مورد نظر خود است، استفاده کند.

همه پروژه‌های ERC20 می‌توانند با قرارداد اصلی TosDis ارتباط برقرار کنند تا این امر را امکان پذیر کنند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

سرویس ییلد فارمینگ (Yield Farming)

تنها سرویس TosDis سرویس Liquid Staking نیست؛ این پروژه همچنین به پروژه‌های رمزنگاری اجازه می‌دهد تا با کمک Yield Farming به عنوان یک سرویس، خدمات استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) را به دارندگان خود ارائه دهند. هر کسی می‌تواند با استخراج توکن‌های ERC20 موجود در بستر EasyStake سود کسب کند.

مزایای Liquid Staking

استکینگ (staking) ارزهای دیجیتال نسبت به ماین کردن مزایای بسیاری دارد.

ساز و کار اجماع، نیاز به خرید کامیپوترهای پر قدرت و گران را برطرف می‌کند. زمانی که گره‌ی استخراج به وسیله‌ی یک کیف پول الکترونیکی سکه‌های محدود را جمع می‌کند؛ بدون این که قدرت پردازش آن در نظر باشد، درصد مشخصی از معاملات داخل شبکه تامین خواهد شد.

ارزش دارایی‌های ذخیره شده توسط «اثبات سهام» (PoS) برخلاف (ASIC) و سایر سخت افزارهای استخراج با زمان کاهش نمی‌یابد. ارزش سهام فقط تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز تغییر می‌کند.

اثبات سهام با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته و کارآمدتر از روش اثبات کار که در بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد است.

خطر حمله‌ی ۵۱ درصدی در استکینگ (staking) کاهش پیدا می‌کند.

هر مفهوم جدیدی که به وجود می‌آید، طبیعتا دارای معایب خاص خود است و البته به دلیل وجود مزایایی آن را طراحی و ارائه می‌کنند. سیستم استیکینگ شناور هم از این قاعده مستثنی نیست.

یکی از مزایای اصلی در مورد Liquid Staking، استفاده از دارایی‌های استیک شده به عنوان وثیقه در سایر برنامه‌های مالی است. به همین خاطر، این امکان فضای زیادی برای انجام کارهای دیگر ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال، به جای قفل شدن یک دارایی در بلاک چین، آن دارایی می‌تواند در پروتکل‌های دیگر ادغام شود و سهامداران را قادر می‌سازد ریسک پذیری خود را مدیریت کنند و بازده بیشتری از دارایی‌های سهام گذاری شده خود بدست آورند.

در نتیجه، توکن‌ها قادر به حرکت آزادانه در میان کاربران، صرافی‌ها یا حتی زنجیره‌های مختلف خواهند بود.

چنین ترکیب‌پذیری از ویژگی‌های اساسی دیفای است و ثابت شده که باعث تقویت نوآوری در اکوسیستم اتریوم می‌شود. به عنوان مثال، با استفاده از پروتکل کامپوند، می‌توان از استیبل کوین DAI برای وام‌گیری و وام دهی استفاده کرد.

این توانایی به نوبه خود به تولید برنامه‌های دیگر منجر خواهد شد تا تعاملات خودکار بین دو پروتکل برای بهینه سازی بازده و کاهش خطرات برای دارندگان توکن که درگیر این تراکنش‌ها هستند، به صورت خودکار انجام شود.

به طور خلاصه، استفاده از توکن‌های دارایی‌های استیک شده، به کسانی که این توکن‌ها را دارند آزادی بیشتری در مدیریت توکن خود خواهد داد و نوآوری‌های دیفای را تسریع می‌کند.

معایب و ریسک‌های استیکینگ شناور

گواه اثبات سهام و دیفای به همان اندازه که مربوط به امور مالی هستند، در مورد بلاک چین نیز هستند و مانند هر کار سودمندی، ریسک‌هایی نیز دارند.

از زمان تولد ارزهای دیجیتال، ریسک همیشه در مرکز بحث بوده است. پس در مورد استفاده از این روش جدید نیز ریسک‌های زیادی وجود دارد.

تمامی مراحل مربوط سهام گذاری شناور در پروژه‌های مختلف، بر اساس قراردادهای هوشمند و مرتبط با پروژه‌های دیفای است و همانطور که می‌دانید فضای Defi و استفاده از دارایی، ریسک‌های بزرگی نیز است.

پس قبل از این که از این سیستم استفاده کنید، با خطرات فضای دیفای و قراداد‌های هوشمند آشنا شوید. حتما پروژه‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند را بشناسید و در مورد آن بسیار تحقیق کنید و حتما برای آزمایش ابتدا با مقدار کمی سرمایه از آن استفاده کنید.

ارزهای دیجیتالی که از استکینگ (staking) استفاده می ‌کنند؟

استیک کردن کوین به صاحبان ارز دیجیتال در شبکه قدرت تصمیم گیری داده و این امکان را به آن‌ها می‌دهد که برای سرمایه‌ گذاری خود از این راه درآمد زایی کنند. این راه دقیقا شبیه به نحوه‌ی دریافت سود سپرده برای گذاشتن پول در حساب بانکی است.

این طور به نظر می‌رسد که توان سرمایه گذاری کوین‌ها برای به دست آوردن اولویت‌های استخراج به واسطه‌ی سرمایه گذاران به طور مطلوبی دریافت شده است.

«دش» (DASH)

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست

دش کوتاه شده‌ی «دیجیتال کش» (Digital Cash) است. دش یکی از اولین ارزهای دیجیتالی بود که نحوه‌ی استکینگ ارزهای دیجیتال را معرفی کرد. این ارز در واقع روی هسته‌ی بیت کوین پایه گذاری شده است ولی بعد با اضافه کردن خصوصیاتی مانند «ارسال خصوصی» (PrivateSend) و «ارسال سریع» (InstantSend) ارتقا یافت.

این ارز به سرمایه گذاران خود این امکان را داد تا بتوانند کوین‌ها را به وسیله‌ی «مسترنود» استک کنند.

برای انجام دادن فرآیند مسترنود باید حداقل ۱۰۰۰ واحد دش داشته باشید. هم اکنون هر دش ۳۲۰ دلار قیمت دارد که با این حساب هزینه‌ی لازم برای اجرای یک مسترنود حدود ۳۲۰ هزار دلار است.

«نئو» (NEO)

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست

نئو اقتصادی هوشمند با به کارگیری فناوری بلاک چین ایجاد می‌کند. اثبات سهام نئو از الگوریتم (DBFT) استفاده می‌کند.

کسانی که در این پلتفرم شرکت کرده‌اند می‌توانند با استکینگ (staking) کوین‌های خودشان در یک کیف پول «نئون» (NEON) در استکینگ آن شریک شوند. سهام داران قادر خواهند بود که کوین‌های جدید ۵.۵٪ سالانه را برای همه‌ی کوین‌های مورد نظرشان کسب کنند.

نئو محبوبیت زیادی دارد و در «بیت فینکس» (Bitfinex) ارز شماره‌ی یک است. بیت فینکس یک صرافی مجازی چینی به شمار می‌رود که در هنگ کنگ واقع شده است. این کوین با اتریوم رقیب می‌باشد. اتریوم مدتی است جایگاه دوم را در بازارهای ارز دیجیتال حفظ کرده است.

«اوکی کش» (OkCash)

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست

اوکی کش نوعی ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. این کوین طوری ساخته شده است که برای تبادلات خرد مناسب باشد. اوکی کش (ROI) بسیار خوبی برای استکینگ دارد. کوین‌ها قادر هستند که بازده سالانه‌ی ۱۰ درصدیِ استکینگ را کسب کنند.

جمع بندی

مشارکت در الگوریتم PoS مزایای خود را دارد؛ اما نکات منفی مانند عدم نقدینگی دارایی، می‌تواند سرمایه گذاران بالقوه را بترساند. با افزایش محبوبیت Liquid Staking ، کاربران این امکان را دارند تا بدون هیچ محدودیتی از کلیه مزایای دارایی‌های استیک شده خود بهره‌مند شوند.

از طریق توکنیزه کردن دارایی‌های سهام گذاری شده، کاربران اکنون می‌توانند آزادانه به دیفای دسترسی پیدا کنند و موقعیت‌های خود را به روشی انعطاف پذیرتر و بدون نیاز به شخص ثالث مدیریت کنند و هم از طریق Staking و هم از دیفای درآمد کسب کنند.

اما به خاطر داشته باشید که استیکینگ شناور برای همه مناسب نیست و نیاز به دانش کافی در زمینه سهام گذاری، دیفای و قرادادهای هوشمند دارد. این یک مقوله کاملا جدید است که استفاده از آن ریسک‌هایی زیادی نیز در بر خواهد داشت.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

استیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستراستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیستاستیکینگ شناور و کاربردش در دیفای چیست

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 43,767.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,083.42
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.225363