توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

بلاکچین EOS چیست؟

EOS یکی از جدیدترین پروژه‌‌های بلاک چین برای توسعه برنامه های غیر متمرکز مانند اتریوم است اما خدمات سیستم عامل را نیز برای توسعه دهندگان فراهم می کند. هدف آن ساختن ...

بلاکچین EOS چیست؟

بلاکچین EOS چیست؟

مقدمه

EOS یکی از جدیدترین پروژه‌‌های بلاک چین برای توسعه برنامه های غیر متمرکز مانند اتریوم است اما خدمات سیستم عامل را نیز برای توسعه دهندگان فراهم می کند. هدف آن ساختن یک شبکه است که سطح دشواری را کاهش داده و قابلیت تحلیل میلیون‌‌ها تراکنش در ثانیه را داشته باشد.

حالا به بررسی این شبکه جذاب می‌پردازیم. در این راهنما درباره تمام جنبه‌های EOS اطلاعات کسب خواهید کرد.


هیچ شکل کامل رسمی برای EOS وجود ندارد و سازندگان تصمیم گرفته اند که خود را به صورت رسمی تعریف نکنند.

EOS از کلیه قابلیت های اصلی مورد نیاز پشتیبانی می کند تا مشاغل و افراد بتوانند برنامه های مبتنی بر بلاک چین را به روشی مشابه برنامه های مبتنی بر وب همچون دسترسی امن و تأیید اعتبار، مجوز، میزبانی داده، مدیریت استفاده و ارتباط بین Dapps و اینترنت ایجاد کنند.


عملکرد دقیق EOS به عنوان یک سیستم عامل است و خدماتی مانند تأیید هویت کاربر، ذخیره سازی ابری و هاست سرور را ارائه می دهد.

برنامه‌های غیرمتمرکز یا Dappها، باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

پشتیبانی از میلیون ها کاربر:

یک برنامه غیرمتمرکز باید به حدی مقیاس پذیر و قابل گسترش باشد،‌که میلیون‌ها کاربر همزمان قادر به استفاده از آن باشند. این ویژگی برای برنامه‌های غیرمتمرکزی که می‌خواهند با برنامه‌های متمرکز قدرتمند رقابت کنند، ضروری است.

استفاده رایگان:

استفاده از برنامه‌ها باید رایگان باشد و فقط برای پرداخت خدمات تعاملی بین دیگران، نیاز به پرداخت توکن باشد.

ارتقای آسان:

یک پلتفرم خوب غیرمتمرکز باید امکان ارتقای راحت برنامه‌ها را برای توسعه دهندگان فراهم آورد. همچنین باگ‌های یک برنامه نباید روی پلتفرم اصلی تاثیر گذار باشد.

بدون اتلاف وقت:

یک برنامه غیرمتمرکز نباید وقت کاربرانش را تلف کند.

عملکرد موازی:

در یک پلتفرم خوب، برنامه ها باید بتوانند برای صرفه جویی در زمان به صورت موازی با یکدیگر کار کنند.

عملکرد پیوسته:

یک برنامه تا زمانی که کاربری داشته باشد، نباید متوقف شود.

برای برنامه‌های غیرمتمرکز در حال حاضر چه سیستم عامل‌هایی داریم؟

«بیت شرز» و «گرافن» دارای توانایی های زیادی هستند اما فاقد قراردادهای هوشمند هستند.
اتریوم،‌ ملکه ارزهای دیجیتال، فوق العاده است. در اتریوم، قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند اما سرعت تراکنش‌ها پایین است و همچنین کارمزدها بالاست.

شبکه EOS ترکیبی از توانایی بالای بیت شرز و گرافن و کاربرد قراردادهای هوشمند اتریوم است.

اکنون که ما هدف ایجاد EOS را می‌دانیم،‌ نگاهی به ساختار و پشت صحنه این پروژه می‌اندازیم.

تیم توسعه دهنده EOS

بلاکچین EOS چیست؟

شرکت Block.one، توسعه بلاک چین EOS را برعهده دارد. این شرکت ، از سال ۲۰۱۴ وارد حوزه بلاک چین شد. مدیریت این شرکت برعهده براندن بلومر است.

توسعه دهنده اصلی EOS دن لریمر، است. او مدیر پروژه‌های بزرگی مثل بیت شیرز و استیم‌ایت هم است. لریمر درباره توسعه EOS می‌گوید:

همیشه به دنبال حقیقت بودم و قصد داشتم آزادی و عدالت را با فناوری برقرارکنم. پس از بیت شیرز و استیم‌ایت که موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌ تبادلات و رسانه‌های اجتماعی داشتند، حال می‌خواهم سیستمی بسازم تا همه بتوانند به سادگی روی آن برنامه‌های غیرمتمرکز و عادلانه بسازند. بعد از اتمام این پروژه، تمام پروژه‌های بعدی من روی EOS خواهد بود.

بلاک چین رسمی ایاس (EOS) در تاریخ ۱۹خرداد۱۳۹۷ (2018/06/09) راه‌اندازی شد

کاندیداهای اجرای بلاک چین ایاس که با عنوان «تولید کنندگان بلاک» شناخته می‌شوند، با یک رای گیری زنده، ساعت ۱:۰۰ بعد از ظهر به وقت جهانی را برای اجرای رسمی بلاک چین انتخاب کردند. تولیدکنندگان بلاک در ایاس مانند ماینرها در شبکه بیت کوین هستند.

این خبر در حالی منتشر شد که هفته گذشته هم اولین نسخه از نرم افزار EOSIO به صورت رسمی منتشر شد. نرم افزار EOSIO این امکان را فراهم می‌کند تا با استفاده از بلاک چین توسعه دهندگان بتوانند نرم افزارها و سیستم های جامعه محور را طراحی و اجرا کنند.

کارشناسان انتظار دارند تا نرم افزار EOSIO به طور مستقیم به رقیبی برای اتریوم در ساخت برنامه های غیرمتمرکز تبدیل شود. ایاس همچنین پشتوانه مالی خوبی در خود می بیند.

در همان روزی که نخستین نسخه از نرم افزار EOSIO منتشر شد، شرکت توسعه دهنده ایاس، Block One، خبر از دریافت حمایت مالی ۵۰ میلیون دلاری از یک صندوق سرمایه گذاری بزرگ داد.

پیش فروش توکن‌های EOS که به بزرگترین ICO تاریخ معروف است، با جذب سرمایه بیش از ۴ میلیارد دلار، در روز یکم ژوئن پایان یافت.

ویژگی های بلاک چین EOS

بلاکچین EOS چیست؟

مقیاس پذیری بلاکچین EOS

بزرگترین مشکلی که فضای مستقر در بلاک چین با آن روبرو است، مسئله مقیاس پذیری است. ویزا کارت ۱۶۵۰ معامله را در هر ثانیه مدیریت می کند، در حالی که پی پال ۲۰۰ معامله در ثانیه را مدیریت می کند.

در مقایسه با آن، بیت کوین فقط ۷ تا ۸ معامله را در هر ثانیه مدیریت می کند در حالی که اتریوم با ۲۰ تراکنش در ثانیه کمی بهتر از بیت کوین می باشد.

دلیل اینکه برنامه های مبتنی بر بلاک چین نمی توانند تعدادی زیادی تراکنش را در ثانیه انجام دهند، به این دلیل است که هر گره شبکه باید به توافق و اجماع برسد.

EOS ادعا می کند که به دلیل به کارگیری DPOS که از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می کند، می تواند به راحتی میلیون ها معامله را در هر ثانیه محاسبه نماید.

انعطاف پذیری بلاکچین EOS

به دلیل هک DAO، کل سیستم اتریوم متوقف شد و از این رو مجبور به ایجاد هاردفورک آن شدند. از آنجا که EOS از DPOS استفاده می کند، اگر DAPP معیوب باشد، تولید کنندگان بلاک منتخب می توانند تا زمانی که سیستم از آن مراقبت می کند، آن را مسدود کنند.

حکومت

در EOS، جامعه با ایجاد صلاحیت، قوانینی را انتخاب می کند. تمامی کاربران برای استفاده از این شبکه مجبور به تعهد و استفاده از قوانین می باشند. تک تک معاملات در EOS باید حاوی قانون و امضا باشند.

قانون اساسی و پروتکل می توانند با چند روش زیر اصلاح شوند:

۱- این تغییر توسط تولیدکننده بلاک پیشنهاد شده است که میزان تأیید ۱۷/۲۱ را کسب می کند.

۲- تصویب ۱۷/۲۱ باید به مدت ۳۰ روز مستقیم حفظ شود.

۳- تولید کنندگان بلاک برای منعکس کردن تغییر در قانون اساسی، تغییراتی در کد منبع اتخاذ کرده و آن را با استفاده از هش یک تعهد git به بلاک چین پیشنهاد می دهند.

۴- هر گره ای که از پروتکل جدید پیروی نمی کند به طور خودکار قطع می شود.

پردازش موازی

در پردازش موازی ، دستورالعمل های برنامه بین چندین پردازنده تقسیم می شود. با انجام این کار ، زمان اجرای آن برنامه بسیار کاهش می یابد. EOS پردازش موازی قراردادهای هوشمند را از طریق مقیاس پذیری افقی، ارتباطات ناهمزمان و قابلیت همکاری فراهم می کند.

اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof Of Stake) چیست؟

بحث مکانیسم اجماع در ایاس.

همانطور که احتمالا می‌دانید، اولین مکانیسم اجماع، اثبات کار یا همان استخراج بود که امروزه توسط بیت کوین، اتریوم و بسیاری ارز ارزهای دیجیتال دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اثبات کار به عنوان یک فرآیند، مراحل زیر دنبال می‌شود:

استخراج کننده یا ماینر محاسبات رمزنگاری را انجام می‌دهد و پس از تایید یک دسته از تراکنش‌ها که به آن بلاک می‌گویند، آن را به بلاک چین اضافه می‌کند. این روند برق و سخت افزارهای زیادی را طلب می‌کند. برای امنیت و ثبات، سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده است تا محاسبات با گذشت زمان سخت تر گردد.

در حقیقت بررسی صحیح بودن یک بلاک آسان است، اما سیستم طبق چیزی که برای آن مشخص شده، برای حفظ شبکه، از عمد محاسبات را سخت تر و سخت تر می‌کند.

با این حال، EOS از الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPOS) برای اجماع خود استفاده می‌کند. ابتدا لازم است که کمی شما را با اثبات سهام آشنا کنیم.

اثبات سهام چیست؟

در اثبات سهام، ماینرها جایگزین دارندگان واحدهای ارز مورد نظر می‌شوند و دیگر نیاز به سخت افزار یا مصرف برق نیست.

این کار این‌گونه انجام می‌گیرد:

دارندگان ارزدیجیتال، مقداری یا همه ارزهای دیجیتال خود را به شبکه اختصاص می‌دهند.

پس از آن، آنها اعتبارسنجی بلاک‌ها را شروع خواهند کرد. هرکس دارای مقدار بیشتری از آن ارز دیجیتال باشد، تعداد بیشتری بلاک را تایید می‌کند و پاداش بلاک را دریافت می‌کند.

در مکانیسم اثبات کار یا استخراج تنها راه نابود کردن شبکه، داشتن بیش از ۵۰ درصد از محاسبات شبکه است و در مکانیسم اثبات سهام تنها راه نابودی شبکه داشتن بیش از ۵۰ درصد واحدهای ارزی موجود یک شبکه است.

تفاوت اثبات سهام نمایندگی شده با اثبات سهام چیست؟

توسعه دهندگان EOS، نرم افزار غیرمتمرکزی ارائه می‌دهند که هرکس قادر به ساخت بلاک چین خودش روی آن است. هر توسعه دهنده می‌تواند برای خودش توکن بسازد یا اینکه از توکن‌های EOS استفاده کند.

به عبارت ساده بر خلاف سیستم اثبات سهام که همه در تایید بلاک ها نقش دارند و پاداش دریافت می‌کنند، در سیستم اثبات سهام نمایندگی شده، کاربرانی که دارای توکن‌ها هستند، به طور خودکار به ۲۰ نماینده رای می‌دهند.

نمایندگان از ایجاد بلاک، پول خوبی دریافت می‌کنند. از این رو انگیزه برای نماینده شدن زیاد می‌شود. برای نماینده شدن باید شرایطی خاص مانند قدرت پردازش cpu، تعداد زیادی توکن و … محیا باشد.

بنابراین رقابت برای بهتر بودن و جلب رضایت کاربران ایجاد می‌شود.

اگر نماینده ای کار خود را درست انجام ندهد، در رای گیری حذف می‌شود و نماینده دیگری جای او را می‌گیرد.

کیف پول‌های EOS

بلاکچین EOS چیست؟

توکن‌های EOS، فعلا مبتنی بر اتریوم هستند. برای ذخیره توکن‌های EOS، می‌توانید از کیف پول‌های رسمی اتریوم مانند مای‌اتر ولت و متامسک استفاده کنید. کیف پول‌های دیگری مانند اکسودوس، ایدو و صرافی‌ها هم از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما سایت رسمی ایاس توصیه می‌کند برای به روز‌رسانی های بعدی از کیف پول های رسمی اتریوم استفاده شود.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟بلاکچین EOS چیست؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,726.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,467.00
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.244575