توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم ؟

در ۹ آوریل ۲۰۱۹، مجموع تراکنش‌های تایید شده بیت کوین که با ثبت رکورد جدید از مرز ۴۰۰ میلیون فراتر رفت، آمار چشمگیری بود. شاید بدانید که هر تراکنش تایید شده تغییر ناپذیر است...

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم ؟

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم
نویسنده : اسماعیل زاده

در ۹ آوریل ۲۰۱۹، مجموع تراکنش‌های تایید شده بیت کوین که با ثبت رکورد جدید از مرز ۴۰۰ میلیون فراتر رفت، آمار چشمگیری بود. شاید بدانید که هر تراکنش تایید شده تغییر ناپذیر است و امکان لغو تراکنش بیت کوین وجود ندارد. اما این طور نیست که تمام تراکنش‌های بیت کوین تایید شود.

دو دلیل احتمالی برای این امر وجود دارد. به عنوان مثال:

۱- تراکنش در ظرف ۲۴ ساعت، تاییدی روی بلاک چین دریافت نکرده است. کارمزد خیلی پایین است و هر چه مقدار تراکنش کمتر باشد، شانس تایید پایین‌تر می‌باشد.

۲- شبکه شلوغ است و امکان انجام سریع تراکنش‌ها وجود ندارد.

هر چند تراکنش‌های بیت کوین برگشت ناپذیر هستند ولی تراکنش‌های تایید نشده این چنین نیستند. با اندک تلاش می‌توانید چگونگی لغو تراکنش بیت کوین را فرا بگیرید. حال به توضیح مراحل انجام کار می‌پردازیم.

مرحله اول: از عدم تایید تراکنش خود مطمئن شوید.

به سادگی می‌توان فهمید که تراکنشی تایید نشده است.

به وبسایت Blockchain.com بروید که یک اکسپلورر بلاک چین (Block Explorer) محسوب می‌شود. شما می‌توانید در صورت صلاحدید از اکسپلورر بلاک چین دیگری استفاده کنید.

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم

آیدی تراکنش خود را که موقع انجام معامله دریافت کردید، کپی کنید و در نوار آدرس info پیست کنید. بعد، اطلاعات تراکنش خود را مشاهده خواهید کرد. اگر پیام عدم تایید تراکنش نشان داده شد، می‌توانید ادامه دهید و تلاش کنید تا آن را کنسل کنید. دو روش برای لغو تراکنش بیت کوین وجود دارد:

خرید و فروش ارزدیجیتال

۱- جایگزین کردن با کارمزد (پروتکل RBF یا Replace By Fee)

۲- استفاده از کارمزد بالاتر برای هزینه مضاعف تراکنش

در مرحله دو، نشان خواهیم داد چگونه یک تراکنش تایید نشده با استفاده از پروتکل RBF کنسل می‌شود.

مرحله دوم: استفاده از روش جایگزین کردن با کارمزد برای لغو تراکنش تایید نشده است.

استفاده از پروتکل RBF به معنی انجام تراکنش دیگر بیت کوین با کارمزد بالاتر است. با این روش، احتمال انتخاب ماینرها و در پی آن تایید، بالاتر می‌رو‌د و تراکنش‌های سابق کنسل خواهد شد. به یاد داشته باشید که همه والت‌های بیت کوین از پروتکل RBF پشتیبانی نمی‌کنند بنابرین حتما این موضوع را بررسی کنید.

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم

مرحله سوم: روش هزینه مضاعف برای لغو تراکنش تایید نشده

در صورتی که نمی‌خواهید یا نمی‌توانید از پروتکل RBF استفاده کنید، امکان استفاده از روش دیگری به نام تراکنش با هزینه مضاعف وجود دارد.

به منظور استفاده از این روش باید یک تراکنش بیت کوین جدید انجام دهید و یک مقدار مساوی برای خود ارسال کنید. ولی مطمئنا این دفعه، کارمزد معامله بالاتر از دفعه قبل است.

سپس، ماینرها معامله جدید را انتخاب می‌کنند و بیت کوین به والت شما باز می‌گردد. به خاطر بسپارید که بسیاری از ماینرها و والت‌ها در برابر هزینه مضاعف، محافظت شده هستند بنابراین در برخی موارد این روش جواب نمی‌دهد.

نتیجه پایانی

در این مقاله روش‌های لغو تراکنش بیت کوین را بررسی کردیم. امیدواریم این آموزش مفید بوده باشد و بتوانید به کمک آن تراکنش تایید نشده خود را کنسل کنید. هیچ کدام از این روش‌ها بی عیب نیست ولی با کمی اقبال و مهارت می‌توانید بیت کوین را از تراکنش تایید نشده به والت خود برگردانید.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم

تراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیمتراکنش بیت کوین را چگونه لغو کنیم

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,666.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,476.88
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.245008