توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

تست هاوی Howey Test

تست هاوی Howey Test

دو شرکت در فلوریدا، قراردادی مبنی بر فروش یک زمین وسیع کشت مرکبات را به امضا رسانده بودند. این دو شرکت به خریداران پیشنهاد داده بودند که زمین را به آن‌ها اجاره دهند و آنها محصول زمین را برداشت کرده...

تست هاوی Howey Test

تست هاوی Howey Test
نویسنده : جـوان

سال ۱۹۴۶، دیوان عالی ایالت متحده، پرونده‌ای تاریخی را موردبررسی قرارداد. این پرونده که نزاع میان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و شرکت هاوی (Howey) بود، موجب شد تا بنیان مفهومی به نام تست هاوی ایجاد شود. در این پرونده، این مساله که آیا در معامله‌ی مذکور، نیاز به یک قرارداد سرمایه‌گذاری و قانونی بود، مورد آزمایش و بررسی قرار گرفت.

دو شرکت در فلوریدا، قراردادی مبنی بر فروش یک زمین وسیع کشت مرکبات را به امضا رسانده بودند. این دو شرکت به خریداران پیشنهاد داده بودند که زمین را به آن‌ها اجاره دهند و آنها محصول زمین را برداشت کرده، محصولات را به فروش رسانده و در سود آن شریک شوند. از آن‌جایی که بیشتر خریداران تجربه کشاورزی نداشتند، با رضایت کامل از ایده‌ی اجاره زمین‌، استقبال کردند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، چنین کاری را غیرقانونی اعلام کرده و بلافاصله از فروشندگان شکایت کرد.

به گزارش این کمیسیون، متهم (شرکت هاوی)، قانون را با پر نکردن یک قرارداد ثبت اوراق بهادار زیر پا گذاشته بود. با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که متهم از موضع خود عقب‌نشینی کرده و به ضرورت امضای یک اوراق بهادار اقرار کرده است. از همین رو دیوان عالی یک رأی تاریخی را دراین‌باره صادر کرد.

آنها تستی برای تعیین اینکه آیا یک معامله در دسته‌‌ی یک قرارداد سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد و یا خیر طراحی کردند. اگر بتوان آن را یک قرارداد سرمایه‌گذاری به حساب آورد باید الزامات مربوط به ثبت اوراق بهادار را داشته باشد.

درصورتی‌که یک معامله، ویژگی‌های زیر را داشته باشد، می‌توان آن را یک قرارداد سرمایه‌گذاری در نظر گرفت:

۱- اگر سرمایه‌گذاری مالی باشد.

۲- اگر سرمایه‌گذاری در یک شرکت سهامی عام باشد.

۳- اگر سود از طریق فعالیت فروشنده و یا یک شخص ثالث به دست بیاید.

عبارت شرکت سهامی عام، می‌تواند به اشکال مختلفی تفسیر شود. با این حال بسیاری از دادگاه‌های فدرال، آن را شرکت سلسله‌مراتبی‌ای در نظر می‌گیرند که سرمایه‌گذاران در یک پروژه، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با وجود اینکه، نسخه‌ی اصلی تست هاوی، از عبارت پول استفاده کرده است اما در پرونده‌هایی که پس‌ از آن موردبررسی قرار گرفته‌اند، اشکال دیگر سرمایه‌گذاری و دارایی‌هایی به جز پول نیز به این تست افزوده‌ شده‌اند.

نکته‌‌ی دیگری که باید در مورد اوراق بهادار درنظر گرفت سود حاصل از سرمایه‌گذاری است. آیا سرمایه‌گذار در ایجاد آن نقشی داشته و آن را کنترل می‌کند؟ اگر سرمایه‌گذار هیچ کنترلی بر آن نداشته باشد، این معامله در دسته‌ی اوراق بهادار قرار می‌گیرد.

تست‌های جایگزین دیگر

تست هاوی تنها تست موجود برای تعیین اینکه آیا یک سرمایه‌گذاری در دسته‌ی اوراق بهادار قرار می‌گیرد یا خیر، نیست. در۱۹۹۰، دیوان عالی ایالات متحده، تست شباهت خانوادگی (family resemblance) را طراحی نمود که در آن معامله‌گران با مشابه نشان دادن قرارداد خود به قراردادهای سرمایه‌گذاری مشابه، ثابت می‌کردند که از نوع اوراق بهادار نیستند.

برخی ایالات، قوانین مربوط به ثبت اوراق بهادار خود را دارند که در برخی مواقع، قوانین آسمان آبی (Blue Sky) نامیده می‌شوند. دلیل این نام‌گذاری جلد آبی‌رنگ کتاب این قانون است. در ویکی پدیای این قانون می‌خوانیم:

اولین قانون از سری قوانین آسمان آبی در کانزاس در ۱۹۹۱ به درخواست کمیسیونر بانکداری این ایالت، جوزف نورمن دالی، تصویب شد و به‌عنوان مدلی برای قوانین مشابه در ایالات دیگر به کار برده شد. بین سال‌های ۱۹۱۱ و ۱۹۳۳، ۴۷ ایالت، قوانین آسمان آبی را پذیرفتند (نوادا تنها ایالتی بود که نپذیرفت).

به لحاظ تاریخی، قوانین فدارل اوراق بهادار و قوانین ایالتی آسمان آبی مکمل یکدیگر و در برخی موارد تکرار یکدیگر هستند.

DAO و کمیسیون بورس و اوراق بهادار

از زمانی که توکن‌های DAO ( اینجا منظور از DAO، سازمان خودگردان غیر متمرکز است است) نتوانستند الزامات ذکرشده در تست هاوی را فراهم کرده و توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار با عنوان اوراق بهادار شناخته شدند، تست هاوی و اوراق بهادار به محوریت بسیاری از بحث‌های جامعه کریپتو بدل شده‌اند.

اش بنینگتون (Ash Bennington) در مقاله‌‌ی خود که در در وب‌سایت Coindesk منتشر شد، علت اینکه چرا توکن‌های DAO از نوع اوراق بهادار بودند را به صورت داستانی توضیح می‌دهد:

در زمانی نه چندان دور گروهی از توسعه‌دهندگان DAO رو شروع کردن.

توسعه‌دهنده‌های DAO می‌گفتن:

همه‌جا پر شده از پروژه‌های غیرمتمرکز و هیچ راهی برای تأمین سرمایه آنها نیست، چراکه اونا برای پول در آوردن، به پول نیاز دارند.

خب راه حل این کار دست منه. بهتون میگم چیکار کنید، اول کد می‌نویسیم و بعدش توکن‌ها رو می‌فروشیم. آدم‌هایی که اونا رو میخرن، توی هر سودی از پروژه، سهیم میشن.

ما کدش رو میزنیم و اونا پروژه‌هارو انتخاب میکنن، پروژه‌ها موفق میشن و همه سود میکنن.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفت:

این یک اوراق بهادار است!

توسعه‌دهنده‌های DAO گفتند:

نه نه این فقط فروش توکن‌هاست!

در نهایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفت:

به خاطر نتیجه تست هاوی و اینکه بحث سرمایه‌گذاری و یک شرکت سهامی عام در میان بوده و سود از نتیجه‌ی زحمات شخص دیگری به جز سرمایه‌گذار، حاصل میشه، با اوراق بهادار سر و کار داریم.

چرا این تحقیقات صورت گرفت؟

علتش هک مشهور DAO (دراینجا منظور شرکت DAO است) بود. در این قسمت به تشریح کلیات این ماجرا خواهیم پرداخت:

نقصی در قرارداد هوشمند DAO وجود داشت و یک هکر از این نقص استفاده کرده و دست به حمله‌ی ورود دوباره (re-entrancy attack) می‌زند و بیش از ۵۰ میلیون اتر دزدیده می‌شود.

از آنجایی که افراد زیادی در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده بودند و چیزی عایدشان نشد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای حفاظت از منافع سرمایه‌گذاران پا به میان گذاشته و این توکن‌ها را اوراق بهادار اعلام کرد.

رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، جی کلایتون (Jay Clayton) دراین‌باره می‌گوید:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار، در حال بررسی دفتر کل توزیع‌شده و دیگر تکنولوژی‌های نوین در این عرصه بوده و از سرمایه‌گذاران و معامله‌گران دعوت به همکاری می‌کند. ما به دنبال چنین راه‌های نوآورانه و مفید برای جذب سرمایه و در درجه‌ی اول حفاظت از سرمایه‌گذاران و بازار هستیم.

این صحبت‌ها موجب شد تا واکنش‌های مثبت و منفی زیادی در جامعه‌ی کریپتو شکل بگیرد. به طوری که برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل ریپل دراین‌باره گفت:

قانون‌گذاران کنار نخواهند رفت و نباید هم کنار بروند. برای نسل‌ها آنها بودند که ما را از شر کلاه‌بردارانی که حالا در حوزه ICOها فعالیت می‌کنند، در امان نگه داشتند.

راجر ور (Roger Ver)، از بنیان‌گذار Bitcoin.com نیز با اعلام مخالفت خود با موضع کمیسیون بورس گفت:

بیایید این مساله را طوری که واقعا هست بیان کنیم: عده‌ای غریبه‌‌ی از همه جا بی خبر، مردم صلح طلب در سرتاسر دنیا را از پیروی نکردن از دستوراتشان می‌ترسانند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

تست هاوی Howey Test
تست هاوی Howey Test

تست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Testتست هاوی Howey Test

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,096.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,375.02
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.240924