توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد

یونی سواپ باعث بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد !!

در حالی که رقابت میان صرافی های رمزارز غیرمتمرکز (DEX) برتر بالا گرفته، ثبت رکورد قیمتی جدید یونی (UNI) و رسیدن آن به بالاترین اوج تاریخی خود، صرافی یونی سواپ (Uniswap) را در بهترین وضعیت ممکن قرار داده است.بر اساس داده‌های وبسایت کوین جیکو (Coingecko) طی چند ساعت گذشته قیمت یونی...

بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد !!

بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد

در حالی که رقابت میان صرافی های رمزارز غیرمتمرکز (DEX) برتر بالا گرفته، ثبت رکورد قیمتی جدید یونی (UNI) و رسیدن آن به بالاترین اوج تاریخی خود، صرافی یونی سواپ (Uniswap) را در بهترین وضعیت ممکن قرار داده است.

بر اساس داده‌های وبسایت کوین جیکو (Coingecko) طی چند ساعت گذشته قیمت یونی به بالاترین سطح تاریخی خود در تراز ۱۵.۵ دلار افزایش یافته است.

جدیدترین روند افزایش یونی به افزایش ۵ درصدی ارزش این رمزارز منجر شده است و این در حالی بود که دیگر رمزارزهای مطرح، از نظر ارزش بازار، در سایه عملکرد برادر بزرگتر خود روندی کاهشی را در پیش گرفته بودند.

یونی در هفت روز گذشته رشد شگفت انگیر ۶۰ درصدی را از خود به نمایش گذاشته است و نسبت به یک ماه پیش و زمانی که این رمزارز تنها ۳.۶ دلار قیمت داشت، رشدی ۳۰۰ درصدی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورده است.

این در حالیست که رقیب و فورک این رمزارز یعنی سوشی سواپ (SushiSwap) طی ۲۴ ساعت گذشته با کاهشی ۵ درصدی مواجه شده و قیمت آن به تراز ۷.۳ دلار بازگشته است.

با این حال بر اساس مشاهدات لوکاس کمپل (Lucas Campbell)، محقق و ناظر بازارهای رمزارز، هر دو صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز از نقطه نظر نقدینگی قفل شده و حجم معاملاتی، عملکردی عالی را از خود به نمایش گذاشته‌اند.

یونی سواپ رهبری DEX را بر عهده دارد.

رقابت میان این دو غول حوزه دیفای (DeFi) طی هفته‌های گذشته بالا گرفته است و با در نظر گرفتن تاریخ این دو پروتکل، این رقابت چندان عجیب به نظر نخواهد رسید.

یکی از آنها از پروتکل دیگر نشأت گرفته است اما این کار را به سبک خود انجام داده است و هم اکنون در حال تبدیل شدن به بزرگترین صرافی غیرمتمرکز است.

با نگاهی به داده‌های درون زنجیره‌ای که در گزارش منتشر شده از سوی بنکلس (Bankless) انعکاس یافته، می‌توان ابعاد بهتری از این رقابت را درک کرد. در این رقابت یونی سواپ از نظر حجم معاملاتی جایگاه اول را در اختیار دارد.

در طول سه هفته گذشته، حجم معاملاتی یونی سواپ به طور متوسط هفته‌ای ۶ میلیارد دلار بوده است اما سوشی سواپ تنها ۲.۸ میلیارد دلار تراکنش را پردازش کرده است.

مورد بعدی که در این گزارش به آن پرداخته شده، نقدینگی قفل شده است که باز هم یونی سواپ با حجم قفل شده ۳ میلیارد دلاری خود عملکردی بهتر از حجم قفل شده ۲ میلیارد دلاری رقیب خود به نمایش گذاشته است.

با این حال ذکر این نکته خالی از لطف نخواهد بود که کل ارزش قفل شده (TVL) در این دو پروتکل هم اکنون بالاتر از کل TVL حوزه دیفای در اواسط ماه آگوست ۲۰۲۰ است.

در زمینه درآمد روزانه نیز یونی سواپ عملکردی بهتر از رقیب خود را به نمایش گذاشته است. این صرافی غیرمتمرکز با پرداخت ۲.۳ میلیون دلار کارمزد روزانه به فراهم کنندگان نقدینگی در ژانویه ۲۰۲۱ جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

ضد حمله سوشی سواپ

با وجود برتری یونی سواپ در برخی زمینه‌های حائز اهمیت، سوشی سواپ نیز در برخی دیگر از بخش‌ها بهتر از رقیب خود ظاهر شده است.

هنگامی که صحبت از نسبت قیمت به فروش (P/S) توکن‌های این دو پلتفرم مطرح می‌شود (مقایسه ارزش بازار توکن‌های دو پلتفرم به درآمد پروتکل‌ها) سوشی سواپ با نسبت P/S در حدود ۵ عملکردی بهتر از یونی سواپ با P/S در حدود ۱۵ از خود به نمایش گذاشته است.

با این وجود بازار از نظر جریان نقدی تولید شده ارزش گذاری بالاتری را برای یونی سواپ، نسبت به سوشی سواپ، متصور است.

نسبت قیمت به حجم نیز که شاخصی مشابه P/S است نیز هم اکنون سوشی سواپ را در جایگاه بهتری نسبت به یونی سواپ قرار داده است.

اما شاخص نهایی عملکرد قیمت است که هر دو توکن در این زمینه عملکردی عالی را از خود به نمایش گذاشته‌اند. این شاخص را می‌توان به روش‌های مختلفی بررسی کرد اما بنکلس برنده این رقابت را نیز سوشی سواپ معرفی کرده است.

در کل می‌توان گفت که یونی سواپ همچنان دست بالا را در این رقابت دارد اما رقیب این پروتکل نیز در حال تجربه یک پیشرفت انکار نشدنی است.

با این حال عرضه شدن ورژن سوم یونی سواپ (Uniswap v3) احتمالا خواهد توانست رتبه اول این صرافی غیرمتمرکز را مستحکم‌تر از هر زمان دیگری کند.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد
بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد

بالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شدبالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شدبالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شدبالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شدبالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شدبالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شدبالاگرفتن رقابت بین صرافی های غیرمتمرکز شد

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,436.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,416.74
  • tetherTether (USDT) $ 1.01
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.242614