توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

سیستم‌های همتا به همتا (P2P) (Peer to Peer) چیست ؟ و چگونه کار می کند ؟!

همکاربه‌همکار یا همتابه‌همتا نام گونه‌ای از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است. در این نوع شبکه،هر رایانه می‌تواند از اطلاعات رایانهٔ دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات...

سیستم‌های همتا به همتا (P2P) (Peer to Peer) چیست ؟ و چگونه کار می کند ؟!

سیستم‌های همتا به همتا (P2P)
همتا به همتا

همکاربه‌همکار یا همتابه‌همتا نام گونه‌ای از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است. در این نوع شبکه،هر رایانه می‌تواند از اطلاعات رایانهٔ دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات بفرستد.که به اختصار P2P خوانده می‌‌شود، این نوع شبکه ساده‌ترین و سریعترین روش شبکه‌سازی می‌باشد.

بر خلاف مدل کلاینت/سرور که در آن کلاینت تقاضای سرویس می کند و سرور تقاضا را انجام می دهد، مدل شبکه ای P2P به هر نود اجازه می دهد که هم به عنوان کلاینت و هم به عنوان سرور عملکرد داشته باشد.

شبکه همتا به همتا را می‌‌توان این‌گونه هم تعریف کرد:

شبکه همتا به همتا (P2P) شبکه‌‌ای متشکل از رایانه‌‌‌ها است که از طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و ساختاری توزیع‌شده دارند.

در این شبکه، فایل‌‌های خاص بدون نیاز به سرور مرکزی در رایانه کاربران قابل جست‌وجو و در دسترس هستند. فایل‌‌های خاص، فرمت‌‌‌های خاص نیستند، بلکه به معنی یک پوشه خاص هستند. این بدین معنی است که کاربران به اطلاعات کل سیستم شما دسترسی ندارند و فقط به پوشه ی به اشتراک گذاشته شده دسترسی خواهند داشت. رایانه‌هایی که در پروسه P2P حضور دارند، به صورت همزمان به عنوان کاربر و سرور مشغول به فعالیت هستند.

شبکه‌های نظیر به نظیر یا(peer to peer environment):صرف نظر از ارتباط کامپیوترها در شبکه‌های کوچک یا بزرگ کامپیوترها به روش‌های مختلفی به ارائه خدمات به هم می پردازند. در شبکه‌های نظیر به نظیر کامپیوترها هیچ ارجحیتی نسبت به هم در ارائه خدمات ندارند یا به عبارتی امکانات و منابع خود را در اختیار یک دیگر قرار می دهند یا به عبارتی (share) می‌کنند.

سیستم P2P می تواند برای فراهم کردن مسیریابی ناشناس ترافیک شبکه، محیط های محاسباتی موازی عظیم، انبارش توزیع شده و دیگر عملکرد ها مورد استفاده قرار گیرد. اکثر برنامه های Peer-to-Peer متمرکز بر اشتراک رسانه ای هستند و بنابراین P2P اغلب با دزدی نرم افزاری و نقض کپی رایت همراه می باشد.

معمولا اپلیکیشن های همتا به همتا به کاربران اجازه می دهند که بسیاری از پارامتر های عملکرد را کنترل کنند: چه تعداد ارتباط های عضویی در یک زمان خاص جستجو شود یا اجازه داده شود به سیستم چه کسانی متصل شد و یا از آنها اجتناب کرد، چه سیستم هایی را ارائه داد و چه تعداد منابع سیستمی را به شبکه اختصاص داد. تعدادی به سادگی به بعضی از زیرمجموعه های نود های فعال در شبکه که دارای کنترل کاربری کم می باشند، متصل می شوند.

تاریخ استفاده از شبکه P2P را می‌‌توان به دو دوره متفاوت تقسیم کرد. دوره اول به قبل از پیدایش بیت کوین باز می‌‌گردد و دوره دوم به بعد از پیدایش بیت کوین. با هم به اختصار با این تاریخچه آشنا می‌‌شویم.

پروژه‌‌های اجرایی پیش از پیدایش بیت کوین

اولین استفاده از شبکه P2P یا نظیر به نظیر، در دهه 80 میلادی و همزمان با معرفی سیستم‌‌های خانگی اتفاق افتاد.

اما مهم‌ترین اتفاق در این زمینه در سال 1999 میلادی به وقوع پیوست. معرفی نپستر (Napster) مهم‌ترین اتفاق آن سال‌‌ها بود. نپستر شبکه‌‌ای همتا به همتا در زمینه موسیقی بود که تبادل موسیقی بین کاربران را ممکن می‌‌کرد.Napster و جانشینانش مانند Gnutella و BitTorrent سود صنعت فیلم سینمایی و موسیقی را کاهش دادند و تصور مردم را در مورد اکتساب و مصرف رسانه ها تغییر دادند.

مدیرهای سیستم تمایل دارند که افراد را از استفاده از اپلیکیشن های P2P دلسرد کنند. این اپلیکیشن ها علاوه بر انسداد پهنای باند و احتمالا در معرض خطر قرار دادن سازمان مدیر از لحاظ قانونی، می توانند برای دور زدن فایروال ها و توزیع بدافزار نیز مورد استفاده قرار گیرند. شبکه ها اغلب طوری تنظیم شده اند که از صحبت جانبی (side talk) توسط کامپیوتر ها اجتناب شود.

در سال 2000 نیز شبکه Gnutella، امکان دسترسی به فایل‌های مختلف در سیستم سایر کاربران را محقق کرد. مهم‌ترین ویژگی شبکه همتا به همتا (Peer to Peer)، غیر‌‌متمرکز بودن آن است.

پروژه‌‌های اجرایی پس از پیدایش بیت کوین

در سال 2009 میلادی و همزمان با آغاز به کار شبکه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو این شبکه را یک شبکه P2P معرفی کرد.

بیت کوین آغازگر انقلابی بزرگ در صنعت بلاک چین و شبکه‌‌های غیر‌‌متمرکز بود. به پیروی از بیت کوین، امروزه بسیاری از رمزارز‌‌ها از شبکه نظیر به نظیر یا P2P استفاده می‌کنند.

تجهیزات لازم و مراحل اتصال کاربر به شبکه همتا به همتا

سیستم‌های همتا به همتا

۱. کارت شبکه.

۲. کابل شبکه.

۳. سوکت از نوع استاندارد RJ45 که به سر کابل‌ها وصل می‌شود.

۴. میانگاه (Hub) در صورتی که بیش از دو رایانه را بخواهید شبکه کنید.

۵. نرم‌افزار مناسب:به عنوان مثال سیستم‌عامل ویندوز به تنهایی می‌تواند کافی باشد.

۶. برخلاف حالت client/server در این روش کامپیوترهای شخصی می‌توانند بدون server به هم متصل شده و تبادل اطلاعات نمایند. پس از نصب مراحل سخت‌افزاری فقط کافی است که سرویس‌های شبکه را در ویندوز و یاسیستم عامل‌های دیگر همچون لینوکس نصب کرده و دیسک‌گردان‌ها (درایوها) را به اشتراک گذارید.

۷. ادعا می‌شود که امنیت آن از روش client/server بالاتر است.

۸. نیاز به Administrator ندارد.

یکی از کاربردهای شبکه همتا به همتا دسترسی یافتن از راه رایانه شخصی خود به پرونده‌هایی است که در سخت دیسک رایانهٔ دیگری قرار دارد.

شبکه های همتا به همتا چگونه کار می کنند؟

سیستم‌های همتا به همتا

گفتیم که در شبکه‌ همتا به همتا سرور مرکزی وجود ندارد. پس کاربران چگونه به اطلاعات دیگر کاربران دسترسی پیدا می‌کنند؟ در شبکه P2P هر کاربر یک نود (node) نامیده می‌شود. هر نود یک کپی از تمام فایل‌های به اشتراک گذاشته شده را در اختیار خود دارد. به این ترتیب هر نود می‌تواند فایل‌های لازم را از نود‌های دیگر دانلود یا فایل‌های مد نظر خود را بارگذاری کند.

در این شبکه‌ها فایل‌ها در حافظه کامپیوتر‌ها ذخیره می‌شوند. سایر کاربران نیز با استفاده از برنامه طراحی شده در این زمینه، می‌توانند به جست‌وجو در میان فایل‌های دیگر نود‌ها بپردازند.

کاربری که فایلی را دانلود کرده است، می‌تواند همین فایل را با دیگران به اشتراک بگذارد تا دسترسی دیگر کاربران به آن آسان‌تر و سریع‌تر شود. هر رایانه می‌تواند به صورت همزمان، انتقال دهنده، ذخیره کننده یا به عنوان سرور باشد. علاوه بر این شما همزمان که در حال دانلود یک فایل هستید، می‌توانید فایل دیگری را در شبکه بارگذاری کنید.

یکی از مهم‌ترین سایت‌های فعال در این زمینه، سایت بیت تورنت (bittorrent.com) است.

انواع شبکه همتا به همتا

با وجود شباهت بین نحوه کار شبکه‌های Peer to Peer، تفاوت‌هایی نیز در این پروسه‌ها وجود دارد. این تفاوت‌ها باعث ایجاد شبکه‌های مختلف P2P شده‌اند. با هم به مرور این شبکه‌ها می‌پردازیم.

شبکه سازمان‌یافته

سیستم‌های همتا به همتا

در شبکه‌های سازمان‌یافته امکان جست‌وجوی کمیاب‌ترین فایل‌ها نیز وجود دارد. استفاده از عملگر‌های هش، کار جست‌وجو را برای node‌ ها آسان‌تر می‌کند. البته این نوع شبکه‌ها نسبت به شبکه‌های مشابه هزینه بیشتری دارند و تاحدودی متمرکز‌تر هستند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

شبکه سازمان‌نیافته

سیستم‌های همتا به همتا

به این نوع شبکه، شبکه همتا به ‌همتای غیرسازمان‌یافته نیز می‌گویند. ارتباط اعضا در این شبکه‌ها کاملاً تصادفی است و اعضا هیچ شناختی نسبت به هم ندارند. در این شبکه، نه تنها نظم خاصی وجود ندارد بلکه هرج و مرج در آن موج می‌زند. اگر‌چه در این شبکه‌ها یافتن فایل‌های مورد نظر راحت‌تر است، اما نیاز بیشتری به استفاده از قدرت حافظه و پردازنده است. علت این امر تعداد درخواست‌های بی‌شماری است که برای نود‌ها ارسال می‌شود. این تعدد درخواست می‌تواند به ایجاد اختلال در شبکه منجر شود.

شبکه هیبریدی

این شبکه را می‌توان یک شبکه تکامل‌یافته نامید؛ چراکه تلفیقی از شبکه‌های قبلی است. به عنوان نمونه شبکه هیبریدی می‌تواند نود‌های غیرمتمرکز را به یک سرور مرکزی که اتفاقاً متمرکز است، متصل کند.

کاربردها

تحویل محتوا :

استفاده از نرم‌افزار به اشتراک‌گذاری فایل P2P از قبیل AMule مسئول حجم ترافیک اینترنت P2P می‌باشد. در شبکه‌های P2P سرویس گیرندگان هم منابع را فراهم و هم استفاده می‌کنند. این بدین معنی است که برخلاف سیستم‌های سرویس گیرنده – سرویس دهنده ظرفیت سرویس محتوای شبکه‌های P2P در واقع با افزایش دسترسی کاربران به محتوا می‌تواند افزایش یابد. این ویژگی یکی از فایده‌های عمده استفاده از شبکه‌های P2P می باشد چون هزینه‌های نصب و اجرا را برای توزیع‌کننده محتوای اصلی بسیار کوچک می‌سازد.

شبکه‌های به اشتراک‌گذاری فایل :

۱-بسیاری از شبکه‌های به اشتراک‌گذاری فایل P2P از قبیل گنوتلا، G2 و شبکه eDonkey فناوری‌های P2P را عمومی و رایج کردند.

۲-شبکه‌های تحویل محتوای P2P

۳-سرویس‌های محتوای P2P، به‌طور مثال حافظه‌های نهان برای عملکرد بهبود یافته از قبیل کورلی کچ

۴-انتشار و توزیع نرم‌افزار از طریق شبکه‌های به اشتراک‌گذاری فایل.

چند رسانه‌ای :

۱-پروتکل‌های P2P TVو PDTP

۲-برخی اپ‌های چند رسانه‌ای اختصاصی از قبیل Skype و Spotify از یک شبکه P2P همراه با به جریان انداختن سرورهای صوتی و تصویری برای سرویس گیرندگانشان استفاده می‌کنند.

۳-دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، MIT و دانشگاه سیمون فریزر در حال انجام یک پروژه به نام لاین شر می‌باشد که برای آسانی به اشتراک‌گذاری فایل در میان موسسات اموزشی به صورت جهانی طراحی شده‌است.

Osiris یک برنامه است که به کاربرانشان اجازه ایجاد پرتال‌های وب بی نام و مستقل توزیع شده از طریق شبکه P2P را می‌دهد.

کاربردهای دیگر P2P :

۱-بیت کوین و انواع آن از قبیل Peercoin و Nxt پول‌های رایج دیجیتال مبتنی بر P2P می‌باشند.

۲-دالسا، یک حافظه و.ب P2P برای LAN‌ها

۳-اپن گاردن، برنامه به اشتراک‌گذاری اتصال که دسترسی به اینترنت را با دستگاه‌های دیگر با استفاده از Wi-Fi یا بلوتوث تقسیم می کند .

۴-تحقیق همانند پروژه کورد، استفاده حافظه PAST، P-Grid و سیستم توزیع محتوای Coop-NET

JXTA، یک پروتکل P2P طراحی شده برای سکوی جاوا

۶-بخش دفاع U.S.A در حال انجام تحقیق روی شبکه‌های P2P به عنوان بخشی از استراتژی جنگ افزای شبکه جدید خود می‌باشد. در می 2003 انتونی تتر مدیر DARPA شهادت داد که ارتش امریکا از شبکه‌های P2P استفاده می‌کند.

طرح :

یک شبکه P2P حول مفهوم نودهای جفت مساوی طراحی می‌شود که هم‌زمان هم به عنوان سرویس گیرنده و هم سرویس دهنده در نودهای دیگر در شبکه عمل می‌کند. این مدل ارایش شبکه با مدل سرویس گیرنده – سرویس دهنده فرق دارد که در آن ارتباط معمولاً به یک سرور مرکزی وصل می‌باشد.

یک مثال شاخص انتقال فایل که از مدل سرویس گیرنده – سرویس دهنده استفاده می‌کند سرویس FTP می‌باشد که در آن برنامه‌های سرویس گیرنده و سرویس دهنده متمایز می‌باشند : سرویس گیرندگان انتقال را آغاز می‌کنند و سرورها این درخواست‌ها را براورده می سازند.

کشف منبع و مسیریابی :

شبکه‌های P2P عموماً نوعی شبکه اُورلی مجازی در بالای توپولوژی شبکه فیزیکی اجرا می‌کنند. که در آن نودها به شکل اُورلی یک زیر مجموعه از نودها در شبکه فیزیکی می‌باشند. داده‌ها باز مستقیماً در شبکه TCP/IP پایه مبادله می‌شود اما در لایه برنامه کاربردی جفت‌ها می‌توانند با یکدیگر به‌طور مستقیم ارتباط برقرار کنند.

از اُورلی‌ها برای شاخص‌گذاری و کشف نود و مستقل ساختن سیستم P2P از توپولوژی شبکه فیزیکی استفاده می‌شود .براساس نحوه پیوند نودها به یکدیگر در شبکه اُورلی و نحوه شاخص‌گذاری و قرارگیری منابع ما می‌توانیم شبکه‌ها را به عنوان ساختاری و غیر ساختاری طبقه‌بندی کنیم.

شبکه‌های غیرساختاری :

نمودار شبکه اُورلی برای یک شبکه P2P غیر ساختاری که ماهیت ویژه اتصالها بین نودها را نشان می‌دهد. شبکه‌های P2P غیر ساختاری یک ساختار ویژه بر شبکه اُورلی از روی طرح تحمیل نمی‌کنند بلکه به وسیله نودهایی تشکیل می‌شوند که به‌طور تصادفی اتصال‌ها به یکدیگر را به وجود می‌آورند.

از آنجایی که هیچ ساختار تحمیل شده جهانی بر آن‌ها وجود ندارد لذا ساخت شبکه‌های غیر ساختاری اسان می‌باشد و می‌توان به نواحی مختلف اُورلی اجازه بهینه سازی‌های محلی داد.

همچنین از آنجایی که نقش تمام نودها در شبکه یکی است لذا شبکه‌های غیر ساختاری در رویارویی با نرخ‌های بالا، بسیار قوی می‌باشند یعنی زمانی که تعداد زیادی از نودها بیشتر به هم پیوند می یابند و شبکه را ترک می‌کنند. البته محدودیت‌های اولیه شبکه‌های غیر ساختاری همچنین ناشی از این فقدان ساختار می‌باشد.

به‌طور مثال وقتی یک نود می‌خواهد یک تکه داده‌ی مطلوب را در شبکه بیابد، جستجو باید از طریق شبکه برای پیدا کردن هر چه بیشتر نودهایی که داده‌ها را به اشتراک می گذارند سرازیر شود. سرازیری باعث مقدار بسیار زیاد ترافیک سیگنال در شبکه می‌شود؛ از حافظه / پردازنده‌ی بیشتری استفاده می‌کند؛ اطمینان نمی‌دهد که جستجوها همیشه مرتفع خواهند شد؛

گذشته از آن، از آنجایی که هیچ همبستگی بین یک نود و محتوای مدیریت شده به وسیله آن وجود ندارد لذا تضمین داده نمی‌شود که با سرازیری، یک نود را بیابد که داده‌های مورد نظر را دارا باشد و محتوای عمومی احتمالاً در چندین نود در دسترس می‌باشد و هر نودی که به دنبال آن می گردد، احتمالاً همان را پیدا می‌کند. اما اگر یک نود به دنبال داده‌های نادر به اشتراک گذاشته شده‌ی تنها به وسیله تعداد کمی از نودها باشد، آنگاه بسیار بعید است که جستجو موفق باشد.

نقش شبکه های همتا به همتا در بلاکچین

سیستم‌های همتا به همتا

در عرصه رمزارز‌ها نقش شبکه همتا به ‌همتا بی‌بدیل و غیر‌قابل‌انکار است. P2P در شبکه بیت کوین، بلاکچین نام دارد. P2P در بیت کوین همان دلیلی است که به کاربران اجازه انتقال بیت کوین به سایر نقاط جهان را می‌دهد. انتقالی که در آن هیچ سازمان یا نهاد واسطی وجود ندارد. هر node یک کپی از کل بلاکچین را در خود ذخیره دارد.

این فایل کپی هر لحظه در حال به‌روز‌رسانی است و بدین ترتیب هرگونه نفوذ و حرکت خرابکارانه قابل پیشگیری است.

نودها در بلاکچین بیت کوین وظایف متفاوتی را انجام می‌دهند. از تأمین امنیت گرفته تا تأیید تراکنش‌ها، همه بر عهدۀ نودهای شبکه است.

سیستم‌های همتا به همتا

با توجه به اهمیت شبکه‌ همتا به همتا در بلاکچین، به بررسی برخی مزایا و معایب این شبکه‌ها می‌پردازیم.

مزایای شبکه همتا به همتا

امنیت بالا

به دلیل یکپارچه نبودن مدیریت شبکه بلاکچین، احتمال حملات هکر‌ها یا حملات Dos به شدت کاهش می‌یابد. البته در صورت بروز حمله 51 درصدی به شبکه‌های کوچک‌تر، احتمال موفقیت مهاجمین وجود دارد. ولی در شبکه بیت کوین احتمال چنین حملاتی بسیار ناچیز است.

جلوگیری از سانسور

هیچ فردی قادر به مسدود کردن حساب کاربران نیست.

معایب شبکه همتا‌ به همتا

نیاز به قدرت محاسباتی زیاد

اضافه کردن تراکنش‌ها به بلاکچین، به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد. این قدرت محاسباتی، صرف به‌روزرسانی نودها در بلاکچین می‌شود.

مشکل مقیاس‌پذیری

در چنین شبکه‌هایی مشکل مقیاس‌پذیری نیز وجود دارد. با بزرگتر شدن شبکه و افزایش اقبال عمومی نسبت به یک رمزارز، تعداد تراکنش‌های آن افزایش می‌یابد. در حال حاضر بیت کوین در هر ثانیه 4 تراکنش و اتریوم 15 تراکنش را پشتیبانی می‌کنند. در صورت افزایش میزان تراکنش، امکان از کار‌ افتادن شبکه وجود خواهد داشت.

تضعیف شبکه در هنگام هارد فورک‌ها

در زمان ایجاد یک هارد فورک احتمال حملات سایبری به شبکه افزایش پیدا می‌کند. هارد فورک را می توان جدا شدن تعدادی نود از شبکه دانست که با تغییر در کپی بلاکچین، سعی در ایجاد یک کوین جدید می‌کنند. این اقدام در صورت عدم رعایت مسائل امنیتی، می‌تواند منجر به آسیب جدی به شبکه قدیم و جدید شود.

همتا به همتا در برابر کلاینت/سرور

سیستم‌های همتا به همتا

یک شبکه همتا به همتا شامل دو یا تعداد بیشتری کامپیوتر است که منابع فردی مانند دی وی دی پلیر ها، چاپگر ها و درایو های دیسک را به اشتراک می گذارند. هر کامپیوتر در شبکه هم مانند کلاینت و هم مانند سرور عمل می کند و مستقیما با کامپیوتر های دیگر ارتباط برقرار می کند.

در یک شبکه همتا به همتا، یک چاپگر بر روی یک کامپیوتر می تواند توسط هر یک از کامپیوتر های دیگر بر روی یک شبکه مورد استفاده قرار بگیرد. تمام چیزی که در اینجا مورد نیاز است روشی برای اتصال آنها می باشد که مثلا می توان از یک روتر وایفای برای این کار استفاده کرد.

یک شبکه کلاینت/سرور شامل کلاینت های متعددی می باشد که حداقل به یک سرور مرکزی متصل می شوند که در آنجا اکثر اپلیکیشن ها و داده ها نصب شده است. کلاینت ها به این منابع از طریق سرور دسترسی پیدا می کنند. شبکه های کلاینت/سرور معمولا سرعت دسترسی بالاتری دارند زیرا برای پشتیبانی از تعداد زیادی کلاینت طراحی شده اند.

این کلاینت ها می توانند به عنوان یک ایستگاه کاری عملکرد داشته باشند، بدون اینکه به اشتراک منابع بپردازند. در این روش، ارتقا دادن اپلیکیشن ها و فایل ها آسان تر است زیرا تنها بر روی یک کامپیوتر خاص نصب شده اند. در یک شبکه کلاینت/سرور، امنیت توسط سرور مدیریت می شود و هر کاربر فردی مسئول آن نمی باشد.

سخن پایانی

با گسترش شبکه همتا‌ به همتا در سال‌های اخیر، اتفاقات بی‌شماری در عرصه‌های مختلف زندگی بشر رخ داده است. و به طور حتم آیندۀ این شبکه‌ها بسیار روشن‌تر از امروز خواهد بود.

شبکه همتا به همتا به روش های مختلف قابل توسعه و استفاده است و در مرکز بلاک چین هایی قرار می گیرد که ساخت ارزهای رمزپایه چون بیت کوین که پادشاه آنهاست را ممکن می سازند. با توزیع دفترکل های معاملات در تعداد زیادی از نودها، شبکه همتا به همتا امنیت، عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور را ارائه می دهد.

سیستم های P2P علاوه بر کاربردشان در فناوری بلاک چین، می توانند در سایر برنامه های محاسباتی توزیع شده از شبکه های اشتراک گذاری فایل گرفته تا پلتفرم های معاملاتی استفاده شوند.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

سیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتاسیستم‌های همتا به همتا

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 43,746.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,078.74
  • tetherTether (USDT) $ 0.999778
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.224377