توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

به گزارش کوین تلگراف، هفته‌های گذشته برای اتریوم خارق‌العاده بوده است و این ارز دیجیتال موفق شده است که با صعودی ۸۰ درصدی، تا اوج تاریخی ۴,۲۰۰ دلار رشد کند. حتی با وجود اصلاح ۷ درصدی قیمت اتریوم...

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

با وجود اینکه قیمت اتریوم تا ۴,۲۰۰ دلار رشد کرده است، داده‌های بازارهای مشتقات نشان می‌دهد که احساسات صعودی حاکم بر بازارهای آتی و قراردادهای اختیار اتریوم در حال کاهش است.

به گزارش کوین تلگراف، هفته‌های گذشته برای اتریوم خارق‌العاده بوده است و این ارز دیجیتال موفق شده است که با صعودی ۸۰ درصدی، تا اوج تاریخی ۴,۲۰۰ دلار رشد کند. حتی با وجود اصلاح ۷ درصدی قیمت اتریوم، مجموع رشد این ارز دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا به حال به بیش از ۳۰۰ درصد رسیده است. ارزش بازار ارز دیجیتال شماره دو بازار هم در حال حاضر بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار است.

علیرغم چنین رشد خیره‌کننده‌ای، داده‌های بازارهای آتی و قراردادهای اختیار، شاخص ترس و طمع، بیانگر خوش‌بینی بیش‌ازاندازه در بازار نیستند. این داده‌ها باعث شده است که برخی معامله‌گران این سؤال را مطرح کنند که آیا اعتماد به اتریوم و دورنمای صعودی قیمت آن در آینده در حال کاهش است یا نه.

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

راه‌اندازی پلتفرم قراردادهای آتی اتریوم CME، عرضه اوراق قرضه دیجیتال توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا، به‌روزرسانی برلین، طرح بهبود اتریوم شماره ۱۵۵۹ (EIP1559) و تلفیق آن با انتظارات مبنی بر کاهش کارمزدهای شبکه، باعث شده است تا روند صعودی فعلی تا این اندازه قدرتمند باشد.

به‌علاوه، رسیدن مجموع دارایی‌های قفل‌شده در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به ۹۰ میلیارد دلار و کاهش موجودی اترهای صرافی‌ها هم بر آتش افزایش تقاضا برای اتریوم افزوده است و سناریوی صعودی اتریوم را تقویت می‌کند.

افزایش قراردادهای آتی باز اتریوم و رسیدن آنها به ۱۰ میلیارد دلار هم نشانه‌ای از علاقه معامله‌گران حرفه‌ای به اتریوم است. ون‌اک (VanEck) درخواستی را برای راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اتریوم ثبت کرده است که خود تأثیری زیادی بر دورنمای صعودی بازار دارد.

پریمیوم قراردادهای آتی اتریوم

برای این که بتوان تأیید کرد اعتماد سرمایه‌گذاران به اتریوم همزمان با رسیدن قیمت این ارز دیجیتال به اوج تاریخی خود کاهش یافته است، باید اختلاف ارزش قراردادهای آتی را بررسی کرد. بر خلاف قراردادهای آتی بدون‌سررسید، قراردادهای آتی با سررسید مشخص، نرخ تأمین بودجه ندارند. به همین قیمت آنها با قیمت اتریوم در صرافی‌های آنی تفاوت زیادی دارد.

با محاسبه اختلاف قیمت قراردادهای آتی و قیمت اتریوم در صرافی‌های آنی، معامله‌گران می‌توانند تخمین بزنند که بازار تا چه حدی صعودی است. هر زمان که خوش‌بینی از سوی خریداران بیش از اندازه باشد، قراردادهای آتی سه ماهه با اضافه‌ارزشِ ۲۰ درصدی یا بیشتر معامله خواهند شد.

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

همان طور که در نمودار بالا می‌توان دید، در حال حاضر اضافه ارزش سالیانه ۲۳ درصد است که پایین‌تر از میانگین قرار دارد و فاصله آن با اوج ۴۷ درصدی که ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) بسیار زیاد است. در آن زمان قیمت اتریوم ۵۲ درصد در طول ۳ هفته رشد کرده و در حال نزدیک‌شدن به ۲,۴۰۰ دلار بود.

ریسک

برای اندازه‌گیری مثبت‌اندیشی‌ها در بازار بعد از ثبت اوج تاریخی ۴,۲۰۰ دلاری اتریوم، باید به دلتای چولگی ۲۵ درصدی هم رجوع کرد. این شاخص بررسی قابل‌اتکایی در ارتباط با ترس و طمع حاکم بر بازار ارائه می‌کند. دلتای چولگی قراردادهای اختیار خرید را با فروش مقایسه می‌کند.

هر زمان که پریمیوم اختیار معامله فروش خنثی تا نزولی، بیشتر از اختیار معامله خرید مشابه باشد، این شاخص وارد محدوده مثبت می‌شود. از این حالت معمولاً به‌عنوان سناریو «ترس» یاد می‌شود. در طرف دیگر، چولگی منفی به معنی صعودی‌بودن احتمالی بازار است.

قیمت اتریوم باز هم رکورد زد؛ آماده روند نزولی باشیم؟

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، این شاخص در محدوده منفی ۱۰ قرار دارد که ناحیه خنثی تا صعودی در نظر گرفته می‌شود. هر چه این شاخص به منفی ۲۰ نزدیک‌تر شود، طمع، سلطه بیشتری در بازار پیدا می‌کند. این اتفاق روز یک‌شنبه و همزمان با رسیدن قیمت اتریوم به اوج تاریخی مشاهده شد.

هر دو شاخص بازارهای اختیار معامله در محدوده خنثی تا صعودی قرار دارد که بعد از عملکرد ثابت و مثبت قیمت، امری غیرطبیعی به حساب می‌آید؛ از همین رو می‌توان گفت که هیجان بیش‌ازاندازه در میان معامله‌گران حرفه‌ای وجود ندارد.

صد البته نباید فراموش کرد که احتمال دارد به‌واسطه فرصت استفاده از اهرم‌های خرید، این موضوع نیمه پر لیوان باشد.

با این حال، می‌توان این داده‌ها را این گونه تفسیر کرد که معامله‌گران حرفه‌ای اعتماد چندانی به بازار ندارند و این موضوع می‌تواند امید فروشندگان به اصلاح قیمت را بیشتر کند. متأسفانه، در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت گفت که چه اتفاقاتی در انتظار اتریوم است؛ چراکه زمان دقیقی برای رفع‌شدن مشکلات کارمزد شبکه این ارز دیجیتال وجود ندارد.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

قیمت اتریوم باز هم رکورد زدقیمت اتریوم باز هم رکورد زدقیمت اتریوم باز هم رکورد زدقیمت اتریوم باز هم رکورد زدقیمت اتریوم باز هم رکورد زدقیمت اتریوم باز هم رکورد زدقیمت اتریوم باز هم رکورد زد

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,675.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,457.78
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.244315