توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

بلاک چین و هوش مصنوعی، هر دو تکنولوژی‌هایی انقلابی‌اند و در حال تبدیل شدن به بخش بزرگی از آینده هستند. اما هیچ تصوری از این دارید که اگر این دو با هم باشند نتیجه چه می‌شود؟...

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

مقدمه

بلاک چین و هوش مصنوعی، هر دو تکنولوژی‌هایی انقلابی‌اند و در حال تبدیل شدن به بخش بزرگی از آینده هستند. اما هیچ تصوری از این دارید که اگر این دو با هم باشند نتیجه چه می‌شود؟ ارز دیجیتال اوشن (Ocean) از پیوند این دو تکنولوژی به وجود می‌آید.

پروتکل Ocean یک اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین است که به افراد و مشاغل اجازه می‌دهد تا به راحتی قفل ارزش داده‌های خود را باز کرده و آنها را از طریق توکن‌های اطلاعاتی (datatokens) با استاندارد ERC-20، توکنیزه کنند.

ارز دیجیتال اوشن (Ocean) چیست؟

سیستم Ocean یک پلتفرم تبادل داده‌های غیرمتمرکز است. اما این واقعاً یعنی چه؟ هدف این سیستم، خارج کردن داده از محفظه‌های نگهداری آن است، تا به جای اینکه به سادگی توسط شرکت‌های عظیمی همچون Google، Facebook و Microsoft ذخیره شود، به طور خلاقانه مورد استفاده قرار بگیرد.

در حال حاضر این شرکت‌ها نوعی انحصار روی داده‌های کاربران ایجاد کرده‌اند. آنها داده‌های کاربران را جمع می‌کنند و برای به دست آوردن پول می‌فروشند؛ حتی برای سود آن را به اشتراک می‌گذارند. این داده‌ها اغلب هدر می‌روند.

هدف سیستم Ocean دسترس‌پذیر ساختن داده برای جامعه در راستای تولید محصولات، خدمات و تجربیات بهتر برای همگان است. دسترسی بهتر و گسترده‌تر به داده‌ها به این معنی است که می‌توانیم هوش مصنوعی قدرتمندتری بسازیم که به ایجاد آینده‌ای بهتر کمک کند.

ارز دیجیتال اوشن پروتکل همچنین قصد دارد مشکل متمرکزسازی داده را حل کند. در حال حاضر داده‌های ارزشمند و اغلب حساس در سرورهای متمرکز نگهداری می‌شود. این باعث می‌شود داده‌ها در مقابل هکرها نفوذپذیر باشند؛

چراکه آنها فقط به دسترسی به یک سرور برای دسترسی به همه چیز احتیاج دارند. این واسط‌های متمرکز، کنترل روی داده‌ها را برای مالکان داده‌ها نیز غیرممکن می‌کنند. ارز دیجیتال Ocean Protocol این واسط‌های متمرکز را با یک شبکه بلاک چین غیر متمرکز جابه‌جا می‌کند.

ارز دیجیتال Ocean چطور کار می‌کند؟

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

این ارز دیجیتال به شما اجازه می‌دهد بازار داده‌های غیر متمرکز خود را بسازید که در آن افراد و گروه‌های مختلف بتوانند داده‌ها را تبادل کنند. این باعث می‌شود داده‌ها بیشتر در دسترس باشند و از انحصار داده‌ها در دست شرکت‌های عظیمی که بر بازار هوش مصنوعی غلبه دارند، جلوگیری می‌کند.

سازمان‌ها نیز می‌توانند بازار خاص خودشان را برای تبادل داده‌ها ایجاد کنند. این بازارها می‌توانند مرتبط با یک صنعت یا هدف خاص باشند؛ مثل بازاری برای دانشمندانی که به دنبال داده‌های پزشکی مرتبط با بعضی بیماری‌های مزمن خاص هستند.

ارز دیجیتال اوشن (Ocean) سختی‌های کار را برای شما انجام می‌دهد و لینک دادن به خود داده‌ها و همچنین نگهداری ردیفی از این موارد را که چه کسی مالک کدام داده‌ها (متادیتا) است و آنها را با چه کسی به اشتراک گذاشته است، به عهده می‌گیرد.

در حالی که داده‌ها روی بلاک چین هستند، همه چیز ضبط می‌شود. هر وقت که کسی داده‌های شما را بخرد، مشاهده کند، ارسال کند یا بفروشد، این تراکنش ضبط می‌شود. این به تولیدکنندگان داده‌ها کنترل کامل می‌دهد؛ چون دیگر همیشه می‌توانند ببینند چه بلایی سر داده‌های آنها می‌آید.

ارز دیجیتال Ocean برای تولیدکنندگان داده‌ها

هر داده‌ای که از جانب تولیدکنندگان ارائه شده باشد، در یک لینک رمزنگاری‌شده نگهداری می‌شود. این یعنی داده‌های واقعی کاربران روی اوشن(Ocean) نگهداری نمی‌شود، بلکه فقط یک ارجاع به آنها نگهداری می‌‎شود.

کلید رمززدایی از این داده‌ها در چندین قطعه در چند نود مختلف از شبکه بلاک چین نگهداری می‌شود. این قطعه‌ها فقط در صورتی که شرایط مشخصی برآورده شود (مثلاً کاربر پولی را با استفاده از این ارز دیجیتال هزینه کند) برای ایجاد یک کلید رمززدایی کنار هم قرار می‌گیرند.

این یعنی مصرف‌کننده داده‌ها نمی‌تواند تا زمانی که این شرایط برآورده نشود به داده‌ها دسترسی پیدا کند. تولیدکنندگان داده‌ها، قیمتی را که برای فروش مجموعه‌های داده در نظر می‌گیرند، کنترل و تعیین می‌کنند.

آنها همچنین می‌توانند به حساب‌ها/کاربران خاصی اجازه بدهند که درون یک فهرست امن قرار بگیرند و بدون تبادل هیچ توکن یا ارز دیجیتالی و به صورت رایگان به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

مالکان داده‌ها الگوریتم‌های هوش مصنوعی را که مصرف‌‌کنندگان اجازه دارند آنها را روی مجموعه داده‌ها اجرا کنند، بهبود می‌بخشند و به تولید‌کنندگان کنترل کامل روی داده‌های خودشان را می‌دهند.

ارز دیجیتال Ocean برای مصرف‌کنندگان داده‌ها

مصرف‌کنندگانی که ممکن است به شکل افراد، کسب و کارها یا سازمان‌های دیگر وارد شوند، می‌توانند برای پیدا کردن مجموعه‌ داده‌های مورد نظر خود، بازارهای مختلف را مورد جست‌وجو قرار دهند.

این کاربران نهایی، دسترسی مستقیم به داده‌های خصوصی و اغلب محرمانه کاربران ندارند، بلکه فقط الگوریتم‌های هوش مصنوعی را روی مجموعه داده‌ها اجرا و سپس به نتایج نهایی دسترسی پیدا می‌کنند.

این به حفظ خصوصی بودن اطلاعات کاربران کمک می‌کند و همچنین به مصرف‌کنندگان داده‌ها امکان می‌دهد که به شناختی ارزشمند با استفاده از هوش مصنوعی دست پیدا کنند.

ارز دیجیتال اوشن پروتکل اطمینان حاصل می‌کند که مجموعه داده‌ها فقط هنگامی که توکن آن تبادل شده باشد یا شرایط توسط مصرف‌کننده برآورده شده باشد، در دسترس قرار بگیرد.

تمام این موارد با استفاده از قراردادهای هوشمند کنترل و نظارت می‌شود.

تاریخچه و تیم اصلی پروتکل Ocean

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

پروتکل Ocean در سال ۲۰۱۷ توسط بروس پون (Bruce Pon) بنیانگذار BigChainDB، وترنت مکانگی (Trent McConaghy)، متخصص هوش مصنوعی و طراحی، ایجاد شد.

هدف آنها این بود که کنترل داده‌های کلان را از شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، گوگل و اپل به دست بگیرند و در عوض به آنها اجازه داده شود تا آزادانه به اشتراک گذاشته و از طریق توکنیزه کردن آن، درآمد کسب کنند.

برای کسب درآمد از این طریق، مالکان دیگر مجبور نیستند از کنترل داده‌های خود صرف نظر کنند یا امنیت آن را به خطر بیندازند.

پون و مکانگی تیم بزرگی را با تجربه در زمینه هوش مصنوعی، بلاک چین و داده‌های بزرگ و همچنین سیاست و تجارت برای توسعه پروتکل اوشن جمع کردند. پروتکل اوشن به کاربران امکان می‌دهد یک بازار غیرمتمرکز، متشکل از دارایی‌های اطلاعاتی و سرویس‌هایی که توسط کاربران قابل تبادل است، ایجاد کنند.

این بازار، ارائه دهندگان داده و مصرف‌کنندگان را بهم متصل می‌کند. این بازار بر روی بلاک چین در اختیار کسانی است که اطلاعات را در اختیار دارند و کسانی که آنها را خریداری و به اشتراک گذاشته‌اند.

نقشه راه و وایت پیپر پروتکل Ocean

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

تیم پشتیبان پروتکل Ocean به بهبود نرم افزار و خدمات در همه سطوح ادامه می‌دهد: قراردادهای هوشمند، کتابخانه‌ها و بازارها و برنامه‌ها. در اینجا پیشرفتی است که تاکنون حاصل شده و اینکه چه برنامه‌هایی برای آینده این پروتکل در نظر گرفته شده را می‌توانید ببینید.

خرید و فروش ارزدیجیتال

آغاز کار نوامبر ۲۰۱۷

تعیین سازوکار توزیع توکن OCEAN تعیین چارچوب بازار و کار برروی مسائل فنی آن

فوریه ۲۰۱۸

انتشار وایت پیپر فنی و تجاری پروتکل : در این وایت پیپر‌ها به صورت کامل نکات فنی و اهدافی که این پروتکل دارد، آورده شده است

مارس ۲۰۱۸

توزیع اولیه توکن Ocean با ۳۵۰۰ مشارکت کننده در ۱۰۰ کشور جهان تشکیل انجمن و نکمیل تیم اصلی پروتکل اعلام همکاری با IBM Watson

آگوست ۲۰۱۸

ایجاد شبکه تست شکل‌گیری پلوستون، یک بازار داده با سازکار اجماع گواه اثبات مفهوم

دسامبر ۲۰۱۸

توسعه و مستند سازی اجزای شبکه Ocean مشارکت و همکاری با : MOBI Grand Challenge و Fitchain

این روند و بروزرسانی‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ همچنان ادامه داشته است و تیم اصلی اوشن برای سال ۲۰۲۱ نیز برنامه‌های خود را این چنین بیان کرده است : برای مشاهده کامل نقشه راه پروتکل اینجا کلیک کنید :

سه ماه اول سال ۲۰۲۱

در بازار اوشن: با حفظ حریم خصوصی، داده‌های خصوصی را خریداری و بفروشید کاهش الگوریتم‌های مخرب عرضه شده توسط خریدار، از طریق الگوریتم‌های جدید

سه ماه دوم سال ۲۰۲۱

بروزرسانی و طراحی قراردادهای هوشمند، برای ارائه خدمات اولیه اولیه بهتر، و کار کردن آن در کنار قراردادهای استخر بالانسر ورژن ۲ کارمزدهای انعطاف پذیرتر و الگوهای توکن‌های اطلاعاتی بازار فعال و آماده به کار اوشن

توکن OCEAN چیست؟

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

OCEAN یک توکن ERC20 است که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند. توکن Ocean به عنوان ابزاری برای مبادله در داخل شبکه استفاده می‌شود.

تأمین کنندگان اطلاعات وقتی داده‌هایشان فروخته می‌شود این توکن را کسب می‌کنند و مصرف‌کنندگان داده از آن برای دسترسی به اجرای الگوریتم‌های داده استفاده می‌کنند.

این توکن به عنوان پاداش یک سرویس‌کار عمل می‌کند و دارای یک مورد استفاده واضح است، به روشی مشابه توکن LINK (چین‌لینک) که در آن اپراتورهای نود به دلیل خدمات خود در توکن اختصاص داده شده به آن بلاک چین خاص پاداش می‌گیرند، استفاده می‌شود.

همچنین از این توکن‌ها برای پاداش در استخرهای پورتکل Ocean استفاده می شود و مانند سایر پرو‌ژه‌ها کسانی که به نقدینگی وارد آن کنند به عنوان پاداش از این توکن دریافت می‌کنند.

خرید و نگهداری توکن OCEAN

در حال حاضر توکن‌های پروتکل اوشن (OCEAN) در چندین صرافی متمرکز قابل مبادله هستند، از جمله مهمترین صرافی‌ها می‌توان به بایننس، KuCoin ، Bittrex و Poloniex اشاره کرد.

از نوامبر ۲۰۲۰، بایننس بیشترین حجم مبادلات در بین صرافی‌‌های متمرکز را برای OCEAN داشته است ، در حالی که Uniswap بهترین صرافی غیرمتمرکز برای OCEAN بوده است.

در حال حاضر OCEAN را نمی‌توان مستقیماً با ارزهای فیات در هر صرافی پشتیبانی شده آن خریداری کرد و تنها از طریق مبادله با سایر رمزارزها می‌توانید آن را بدست آورید.

توکن Ocean یک توکن با استاندارد ERC-20 است و می‌تواند در هر کیف پول مناسب با این استاندارد ذخیره شود. کیف‌پول‌های سخت افزاری مانند لجر و ترزور و کیف‌پول‌های نرم‌افزاری مانند متامسک و کوین‌بیس می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای ذخیره توکن Ocean باشند.

وضعیت حال حاضر توکن Ocean

قیمت توکن اوشن در زمان نگارش این مقاله ۰.۵۶ دلار آمریکا است(مشاهده قیمت لحظه‌ای) و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۴۳ میلیون دلار آمریکا است.

این توکن در رتبه‌بندی توکن‌های بازار رمز ارزها با توجه به حجم کل بازارش در رتبه ۸۸ قرار دارد و حجم کلی بازار آن در کوین مارکت کپ نیز در حدود ۲۳۸ میلیون دلار است. کل توکن‌هایی که قرار است در این پروتکل استفاده شود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون است که تا به حال ۴۱۹ میلیون آن وارد چرخه شده است.

بیشترین میزان قیمت ثبت شده برای توکن Ocean در تاریخ ۱۸ آگوست ۲۰۲۰ با قیمت ۰.۷۵ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۱۳ دلار در ۱۰ آگوست ۲۰۱۹ بوده است.

از این ارز دیجیتال در چه مواردی استفاده می‌شود؟

با دسترسی به داده‌های بیشتر، به خصوص دسترسی به داده‌های خصوصی بیشتر، می‌توانیم هوش مصنوعی باهوش‌تری ایجاد کنیم و محصولات و خدمات را در سراسر جهان بهبود ببخشیم. در ادامه بعضی از کاربردهای ارز دیجیتال Ocean معرفی می‌شود.

بازار داده‌های وسایل نقلیه

در سال ۲۰۱۹ اولین بازار سنگاپور که به اطلاعات مرتبط با تاریخ خودروهای کارکرده اختصاص یافته بود، ساخته شد. سنگاپور در حال حاضر با مشکل آلودگی مواجه است. از این رو با هدف کاهش تأثیرات مخرب بر محیط زیست، جریمه‌های دولتی و مالیات‌های بزرگی را بر مالکان خودروهای جدید وضع کرده است.

این باعث شده که بسیاری از افراد در سنگاپور به دنبال خودروهای دست دوم باشند. این موضوع نیز به نوبه خود مشکلاتی را در رابطه با شفافیت در بازار ایجاد کرده است که به وضعیت خودروها و تمام مشکلاتی که ممکن است با آنها پیوند داشته باشد برمی‌گردد.

با استفاده از ارز دیجیتال Ocean یک بازار در سنگاپور ایجاد شده که در آن خریداران می‌توانند از نو کنترل اوضاع را به دست آورند و به داده‌های خودروهای کارکرده، در راستای دسترسی به اطلاعاتی مثل شماره مالکان و مشکلات آنها، دست پیدا کنند.

خودروهای خودران (Self Driving)

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

ب‌ام‌و (BMW) و جنرال موتورز (General Motors) به دنبال کار کردن با این ارز دیجیتال برای ساخت بازاری برای خودروهای خودران مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. هر سال حدود ۳۵/۱ میلیون تصادف جاده‌ای در جهان اتفاق می‌افتد.

این یعنی خودروهای خودران ممکن است آینده‌ای امن‌تر را برای همه ما ایجاد کنند. اما به هر حال با توجه به ماهیت این زمینه و این واقعیت که هنوز در دوران کودکی خود به سر می‌برد، شرکت‌های تولیدکنندۀ خودرو به دنبال داده‌های مورد نیاز خود برای ساخت هوش مصنوعی مناسب خودروهای خودران هستند.

به همین دلیل ب‌ام‌و و جنرال موتورز می‌خواهند با هم همکاری کنند و داده‌های خود را با تولیدکنندگان دیگر خودرو به اشتراک بگذارند تا به سمت بازار خودروها خودران، با هدف شتاب بخشیدن به توسعه آنها، حرکت کنند.

مبارزه با بیماری‌های مزمن

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

ارز دیجیتال اوشن در مبارزه با بیماری‌های مزمن نیز از طریق دسترسی بهتر به داده‌های ارزشمند‌تر کمک می‌کند.

در حال حاضر روش‌های درمان مشکلاتی مثل پارکینسون بسیار ناکافی هستند؛ زیرا اطلاعات بسیار کمی در مورد این بیماری وجود دارد. این تا حدی به دلیل فقدان داده‌های مرتبط با این بیماری است؛

چون دانشمندان برای شناسایی الگوها در بیماری، از داده‌ها استفاده می‌کنند. نشانه‌های بیماری اغلب به شکلی دستی در طول یک هفته روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شوند، اما به هر حال این داده‌ها به تنهایی ارزشمند نیستند.

جیمز (James) یک راه‌کار مبتنی بر هوش مصنوعی است که در ترکیب با ارز دیجیتال Ocean به پزشکان اجازه می‌دهد تصمیم‌های بهتری بگیرند و روندهای بیماری را در مجموعه داده‌های خصوصی بزرگ بررسی کنند. این به بیماران امکان می‌دهد دوره‌‌های درمانی بهتری را برای بیماری خود دریافت کنند.

چالش‌های تجربه کاربری ارز دیجیتال Ocean

مانند تمام تکنولوژی‌های بلاک چین دیگر، این ارز دیجیتال نیز با چالش‌های تجربه کاربری روبه‌رو است. هوش مصنوعی و بلاک چین، رشته‌هایی بسیار پیچیده هستند و ترکیب این دو برای ساخت یک بازار غیرمتمرکز، می‌تواند برای بسیاری از کاربران بالقوه این ارز دیجیتال، گیج‌کننده باشد؛

به خصوص هنگامی که قرار است شرکت‌های عمده برای درگیر شدن در این پروژه ترغیب شوند.

هیچ ضمانتی وجود ندارد که این سازمان‌های عظیم که حجم گسترده‌ای از داده‌ها را در اختیار دارند، درک منسجمی هم از بلاک چین داشته باشند. از این رو این پروتکل برای آنکه تا جای ممکن کاربرپسند شود، لازم است مطمئن شود که از زبانی در دسترس استفاده می‌کند که به کاربرانی که ممکن است درک منسجمی از بلاک چین نداشته باشند، امکان تعامل بدهد.

ایجاد یک رابط کاربری ساده و قابل‌فهم نیز یک چالش جدی برای این ارز دیجیتال است. هنگامی که کاربران با داده‌های شخصی به شدت حساس سر و کار دارند، ضروری است که به نحوه به اشتراک گذاشته شدن داده‌ها و اینکه با چه افرادی به اشتراک گذاشته می‌شود، اعتماد داشته باشند.

نتیجه‌گیری

پروتکل Ocean در تلاش است تا با ایجاد محیطی متکی به نوآوری و صلاح‌دید فردی برای ارائه نتایج عادلانه و منصفانه، روش‌های بهره برداری تجاری از داده‌ها را به شکل غیرمتمرکز ایجاد کند.

با رشد شبکه Ocean و جذب بیشتر کاربران، اوشن امیدوار است که نوع جدیدی از اقتصاد داده را بسازد که شامل هر نوع ارائه دهنده و مصرف کننده داده باشد که از توسعه دهنده فردی گرفته تا منافع شرکت های چند ملیتی را دربرگیرد.

با اینکه ادغام هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین می‌تواند بسیار جذاب باشد و اینکه پروتکل Ocean یک راه جدید برای استفاده از این ترکیب را انتخاب کرده است اما این پروژه هنوز نتوانسته است که تمامی ابزارهای لازم برای اجرای آن را بدست آورد و شاید نبود یک رابط کاربری ساده برای استفاده همگان از آن یکی از نقاط ضعفش باشد.

با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا این پروژه خلاقانه می‌تواند در آینده به تمامی آنچه در نظر دارد برسد یا خیر.

ارز دیجیتال Ocean فقط یک بازار ایجاد نکرده، بلکه یک اکوسیستم ایجاد کرده است. این ارز دیجیتال امکان ایجاد هزاران فروشگاه و صرافی را به وجود می‌آورد که در آنها همه افراد می‌توانند به یک سری از داده‌ها دسترسی داشته باشند.

نظر شما چیست؟ به نظر شما هم از اول قرار بوده بلاک چین و هوش مصنوعی با هم حرکت کنند؟

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

معرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanرمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Oceanمعرفی کامل پروتکل OCEAN و توکن Ocean

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,666.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,476.88
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.245008