توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

نود یا گره Node

به هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاک چین node یا گره گفته می شود. در شبکه P2P،(همتا به همتا) نود یا گره ها وظیفه تایید و بررسی و محاسبات تراکنش ها را دارند...

نود یا گره Node

نود یا گره Node

نود یا گره در بلاکچین چیست؟

به هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاک چین node یا گره گفته می شود. در شبکه P2P،(همتا به همتا) نود یا گره ها وظیفه تایید و بررسی و محاسبات تراکنش ها را دارند.

نود انواع متفاوتی دارد (پایین تر توضیح داده شده است)؛ اما هر کدام از آنها دارای ویژگی یکسانی هستند؛

فناوری بلاک چین ذاتا غیرمتمرکز است، که این عدم تمرکز یکی از ویژگی‌های مهم آن است و آن را تا این حد برای عموم جذاب کرده است. این فناوری بر اساس اصول شبکه همتا به همتا است. در اکثر چنین شبکه‌هایی، سرورهای اختصاصی وجود ندارند و تنها یک قدرت موجود نیست؛

بلکه اجماع در میان کاربران حکمفرماست. از آنجا که همه این موارد برای امنیت و بی‌عیبی شبکه حیاتی هستند، عضو شدن در یک جامعه ارز دیجیتال معین نه تنها مهیج است، بلکه دارای مسئولیت نیز هست.

به عنوان مثال، در بیت کوین دو نوع گره وجود دارد. گره کامل (full node) که کپی بلاک چین را ذخیره می‌کند و امنیت و صحت داده‌ها را بر روی بلاک چین با اعتبارسنجی داده‌ها تضمین می‌کند.

نوع دوم گره سبک (lightweight node) است، که به هر کاربر مشارکت کننده گفته می‌شود. این کاربران به منظور همزمان شدن با وضعیت فعلی شبکه باید به یک گره کامل متصل شوند تا قادر به مشارکت باشند.

نقش گره در بلاک چین و مفهومی به نام اجماع

نود یا گره Node

اصطلاحات رمزنگاری مربوط به قوانینی می‌شوند که شبکه بلاک چین تحت آن‌ها فعالیت می‌کند. اعتبار اطلاعات نوشته شده در بلوک‌ها و وظیفه‌ای که گره‌ها باید برای تائید تراکنش‌ها انجام دهند، تحت مفهومی به نام اجماع خلاصه می‌شود.

به این منظور که همه گره‌های شبکه باید در خصوص تصمیم گرفته شده اتفاق نظر داشته باشند.

شبکه‌های بلاکچین غیرمتمرکز بر اساس یک الگوریتم P2P یا همتا به همتا فعالیت می‌کنند. ارزهای رمزپایه واقعاً منجر به تجربه‌ای جدید در نقل و انتقالات پولی شده‌اند. چرا که استفاده از الگوریتم‌های اجماع برای توافق نظر باعث تامین امنیتی شده است که هیچ گاه تصور نمی‌شد.

معروف‌ترین روش‌های رسیدن به توافق در شبکه بلاک چین، گواه اثبات کار و اثبات سهام است.

کاربران در شبکه بلاک چین آزاد هستند که از کل شبکه بلاک چین یک نسخه کپی داشته باشند و بلوک‌های آن را مورد تائید قرار دهند. بنابراین با توجه به اینکه تنها یک گره یا تعداد محدودی از آن‌ها برای تائید صلاحیت و اعتبارسنجی بلوک‌ها وجود ندارد، پس می‌توان از امنیت شبکه تا حدی بسیار زیاد مطمئن بود.

چرا که وجود نسخه‌های بیشتر از شبکه باعث می‌شود که اعتبار داده‌ها افزایش یافته و امکان فساد و دستکاری در اطلاعات به شدت کاهش یابد.

مراقبت از شبکه در برابر حملات ۵۱ درصدی

یکی از رایج‌ترین تهدیدات برای بلاک چین حمله ۵۱ درصد است که در آن، بیش از نصف قدرت شبکه در اختیار یک نهادیا فرد یاگروهی قرار می‌گیرد.

این نهاد مشخص می‌تواند قوانین اجماع را تغییر دهد و این منجر به انحصار می‌شود و هر فردی مجبور خواهد بود که از قوانین جدید تبعیت کند یا پروژه را رها کند.

در حالی که اجرای سخت گیرانه در عملکرد روزانه بلاک چین یک واقعیت است، اما برای تکامل شبکه لازم است که نظرات مختلف در میان اعضای جامعه به رای گذاشته شود و به این ترتیب موفقیت بلندمدت فراهم می‌شود.

انواع نود های بلاک چینی

به طور کلی، در شبکه‌های بلاک چین، دو نوع نود یا گره اصلی وجود دارد.

۱- نود کامل یا Full Node

۲- نود سبک یا Lightweight Node

اصطلاح مهم دیگری که برای توضیح دادن نودهای بلاک چین وجود دارد، کلاینت‌هایی هستند که عملکرد کیف پول‌های الکترونیکی را ارائه می‌دهند.

نودهای بلاک چین کامل شامل کپی از تاریخچه تمام تراکنش‌ها در بلاک چین هستند که شامل همه بلاک‌های ایجاد شده در شبکه هستند. نودهای سبک نیز برای تائید پرداخت‌های ساده که اختصاراً SPV نامیده می‌شوند به کار گرفته می‌شوند.

نود های بلاک چینی کامل

نود های بلاک چینی کامل در یک شبکه متمرکز به عنوان سرور عمل می‌کنند. وظیفه اصلی آنها شامل حفظ اجماع بین نود های بلاک چینی دیگر و تایید تراکنش‌هاست.

آنها همچنین یک کپی از بلاک چین را ذخیره می‌کنند؛ بنابراین ایمن‌تر می‌شوند و عملکردهای سفارشی مانند ارسال آنی و تراکنش‌های خصوصی را مقدور می‌سازند.

زمانی که برای آینده یک شبکه تصمیم گیری می‌شود، این نود های بلاک چینی کامل هستند که در مورد پیشنهادها رای می‌دهند و اگر بیش از ۵۱ درصد آنها توافق نکنند، پیشنهاد اجرا نخواهد شد.

در بعضی از موارد این امر می تواند منجر به هارد فورک شود که در آن، جامعه نمی‌توانند بر روی تغییر معینی توافق کنند و بنابراین راه خود را از هم جدا می‌کنند و دو زنجیره را ایجاد می‌کنند. معروف‌ترین مثال از این اتفاق همان فورک بیتکوین کش است.

نود بلاکچینی سبک

نود بلاکچینی سبک، نوع دیگری از گره در بلاکچین است که در عملکردها و فعالیت‌های روزانه رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گرند. شاید نام این نودها را پیش از این شنیده باشید و قطعاً به مفهومی به نام کیف پول الکترونیکی نیز آشنا هستید.

این گره‌ها که متکی بر گره‌های کامل در بلاک چین هستند، اطلاعات ضروری را دریافت کرده و با شبکه بلاک چین ارتباط برقرار می‌کنند. از آنجا که این نودها، کپی از زنجیره بلوکی را ذخیره نمی‌کنند، تنها به جستجوی وضعیت فعلی پرداخته تا بدانند که کدام بلاک را باید به عنوان آخرین بلاک برای پردازش انتقال انتخاب کنند.

این گره در بلاک چین به منابع زیادی نیاز ندارد و تنها مساله امنیت را فدای سهولت امر می‌کنند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

انواعی دیگر از نودهای بلاک چینی

نود یا گره Node

نود های بلاک چینی تعدیل یافته

این نود دانلود بلاک‌ها را از ابتدا شروع می‌کند و زمانی که به محدوده مشخصی برسد، قدیمی‌ترین بلاک‌ها را حذف می‌کند و فقط هدرها و موقعیت زنجیره را باقی می‌گذارد.

به عنوان مثال اگر محدوده اندازه ۶۰۰ مگابایت تعیین شود، همه بلاک‌های اخیر که می‌توانند با فضای هارددرایو متناسب شوند، ذخیره خواهند شد؛

اما به منظور دستیابی به چنین حالتی، باید اول تمام بلاک چین مورد بررسی قرار بگیرد تا همه بلاک‌های قبلی اعتبارسنجی شوند. نود های بلاک چینی تعدیل یافته، به عنوان نود کامل تلقی می‌شوند؛ بنابراین می‌توانند تراکنش‌ها را تایید کنند و در اجماع درگیر شوند.

نود های بلاک چینی آرشیوی

اکثر مردم وقتی از نود کامل صحبت می‌کنند، همین نودهای کامل آرشیوی مد نظرشان است. آنها یک سرور را تجسم می‌کنند که میزبان کل بلاک چین در پایگاه داده‌اش است.

همانطور که قبلا گفته شد، وظیفه اصلی نود کامل، حفظ اجماع و اعتبارسنجی بلاک‌هاست. تفاوت نود تعدیل یافته و نود آرشیوی، به مقدار فضایی بر می‌گردد که از هارددرایو سرور یا کامپیوتر شخصی شما اشغال می‌کنند.

نود های بلاک چینی آرشیوی را می‌توان به چندین زیرمجموعه تقسیم کرد؛ نودهایی که می‌توانند بلاک‌ها را به بلاک چین اضافه کنند و نودهایی که قادر به انجام این کار نیستند.

نود های بلاک چینی که می‌توانند بلاک اضافه کنند

با پوشش دادن مشارکت کنندگان اصلی در بلاک چین شروع می کنیم، یعنی نود های بلاک چینی که می‌توانند به آن بلاک اضافه کنند. آنها بستگی به قوانین اجماعی دارند که در حال اجراست و حداقل یک نود کامل آرشیوی برای عملکرد لازم دارند.

ماینرها ( نود های بلاک چینی استخراج )

ماینرها در واقع نود های بلاک چینی اند که هدفشان اثبات به پایان رساندن کار مورد نیاز برای خلق یک بلاک است و این ماینرها می‌توانند نود کامل و یا نود سبک باشند. به همین خاطر است که این اجماع ،گواه اثبات کار (POW) نامیده می‌شود.

همانطور که قبلا اشاره شد، ماینرها یا باید خودشان نود کامل آرشیوی باشند و یا داده‌ها را از نود های بلاک چینی کامل دیگر بر روی شبکه دریافت کنند تا وضعیت کنونی بلاک چین و پارامترهای لازم برای بلاک بعدی را بدانند.

مشارکت کنندگان در این فرآیند، مولفه‌های سخت افزاری مانند CPU، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC را مورد استفاده قرار می‌دهند تا یک مساله رمزنگاری را حل کنند. اولین فردی که توانست تکمیل کند، نتایج را به شبکه اعلام می کند و می‌تواند توسط نود های بلاک چینی کامل تایید شود؛

زمانی که اجماع صورت گرفت، آن فرد یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه می کند. در ازای این کار، به ماینرها پاداش تعلق میگیرد و کارمزد تراکنش برای آن بلاک از آنها گرفته نمی‌شود.

این مقدار پاداش تعیین شده کوین بیس (coinbase) یا یک تراکنش coinbase نامیده می‌شود. در نظر داشته باشید که این اولین تراکنش بلاک است و بدون کارمزد است؛ زیرا خود ماینر آن را خلق کرده و در آن درگیر شده است.

سرمایه گذاران (stakers) یا نود های بلاک چینی سرمایه گذار (staking nodes)

این نوع سرمایه گذاری را می‌توان با داشتن سپرده پول کلاسیک سنتی مقایسه کرد. در این حالت، فرد کوین می‌خرد و آنها را نگه می‌دارد. این فرد در عوض، مقداری سود به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

اگرچه مکانیزم گواه اثبات سهام (POS) سناریوهای مختلفی دارد، اما ویژگی اساسی این مکانیزم این است که به دست آوردن پول را می‌توان با شرکت کردن در یک قرعه کشی مقایسه کرد.

این نوع سرمایه گذاری یک نوع بازی شانسی است که موانع کمی برای ورود به آن موجود است، اما در مقایسه با ماینینگ، قطعیت کمتری دارد و گاها نیز گیج کننده است.

هدف نهایی این است که بر اساس یک سری قوانین از پیش تعیین شده و تا حدودی نیز بر اساس شانس، تعیین شود که چه کسی بلاک بعدی را ایجاد خواهد کرد و پاداش دریافت می‌کند.

عواملی که شانس فرد را برای دریافت پاداش بالا می‌برند، شامل سن کوین (مدت زمانی که فرد مالک کوین‌ها بوده است)، تعداد کوین‌هایی که فرد دارد و نسبت این کوین‌ها با کوین‌های موجود در شبکه می‌شوند.

در این نوع سرمایه گذاری (staking)، احتیاج به ماشین آلات گران قیمت نیست؛ بلکه فرد باید تنها کیف پول کریپتوی خود را همیشه باز نگه دارد، که این کار با ابزاری مانند Raspberry Pi نیز می‌تواند انجام گیرد.

برای این که قادر به سرمایه گذاری باشید، لازم است که به یک نود آرشیوی کامل تبدیل شوید؛ یعنی کیف پول هسته کوین مورد نظر را دانلود کنید و کل بلاک چین را بر روی ابزارتان نگه دارید.

اگر مایل به تحقیق عمیق‌تر درباره این مفهوم هستید و یا می‌خواهید بدانید که کدام کوین‌ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند، به وب سایت www.staking.com مراجعه کنید.

نود های بلاک چینی مرجع (Authority Nodes)

همگی نود های بلاک چینی که تا این لحظه مورد بررسی قرار گرفته‌اند، قادرند به یک شبکه ملحق شوند و وظایفشان را بدون این که از کسی اجازه بگیرند، انجام دهند. این ماهیت غیرمتمرکز، اساس بلاک چین است.

متاسفانه چند اشکال به نسبت این رویکرد وجود دارد و راه حل رفع کردن این اشکالات، استفاده از سطوحی از تمرکز است، تا بتوان به مزایایی مانند افزایش سرعت دست یافت.

در این حالت، الگوریتم‌های اجماع شامل گواه اثبات سهام خصوصی شده (DPos)، تحمل خطای بیزانس عملی (PBFT)، گواه اثبات مرجع (Proof of Authority) و غیره هستند.

شبکه‌هایی که از چنین الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند، لازم است که یک مقدار ثابت از نود های بلاک چینی مرجع را تعیین کنند. این که این نودها چه تعداد باشند و یا چه کسانی باشند، با رای گیری توسط اجتماع تعیین می‌شود و یا تیم توسعه آن را تعریف می‌کند.

وظیفه این نود های بلاک چینی مانند نودهای کامل است؛ که به ایجاد و اعتبارسنجی بلاک‌ها بپردازند، در حالی که همزمان با این کار، اطلاعات را نیز به کاربران داخل شبکه برسانند.

همه مشارکت کنندگانی که به عنوان نود مرجع تعیین نشده‌اند، به مدیریت نود های بلاک چینی سبک خواهند پرداخت که این نودها برای توانایی عملکرد بر روی بلاک چین متکی بر داده‌های گزارش شده هستند.

مسترنودها (Masternodes)

مسترنودها در مقایسه با نود های بلاک چینی کامل، خود قادر به اضافه کردن بلاک‌ها به بلاک چین نیستند؛ تنها هدف آنها این است که سابقه‌ای از تراکنش‌ها را نگه دارند و آنها را اعتبارسنجی کنند. این افراد چه ماینر باشند و چه سرمایه‌گذار، کسانی هستند که بلاک‌ها را بر روی بلاک چین می‌نویسند.

یک مزیت دیگر مسترنود این است که فرد نه تنها به ایمن کردن شبکه کمک می‌کند، بلکه برای سرویس‌هایی که ارائه می‌دهد، مقداری پاداش نیز دریافت می‌کند. برای ایجاد یک مسترنود لازم است که فرد مقداری وجه به عنوان وثیقه نگهداری و همیشه آنلاین باشد.

نود های بلاک چینی لایتنینگ (Lightning Nodes)

نود یا گره Node

نود های بلاک چینی لایتنینگ؛ نه موانع نود های بلاک چینی کامل را دارند و نه موانع نود های بلاک چینی سبک .

ایده زیربنای این شبکه، ایجاد یک ارتباط بین کاربران در خارج از بلاک چین است.

با این شیوه، بار روی شبکه بلاک چین کم می شود، زمان انتقال به طور برجسته‌ای کم تر شده و قابلیت استفاده از کوین‌ها افزایش پیدا می‌کند. در شبکه لایتنینگ کارمزد تراکنش‌ها بسیار پایین است و به طور کلی تقریبا معادل ۱۰ تا ۲۰ ساتوشی است.

شیوه کار شبکه لایتنینگ به این صورت است : یک کانال پرداختی مجزا بین طرفین باز می‌کند.به جای انتظار برای تایید هر تراکنش و پر کردن شبکه با داده‌های اضافی، طرفین می‌توانند با همدیگر معامله کنند و (بار بلاک چین را کم میشود.)

علاوه بر این، اگر فرد دیگری بخواهد که با همان طرف معامله کند، شبکه لایتنینگ در جستجوی مسیری با کمترین تعداد واسطه و پایین‌ترین کارمزدهای انتقال است؛ بنابراین زمان انتظار کاهش پیدا می‌کند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-نود یا گره Node-

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,385.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,411.53
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.240478