توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

چرخه بازار چیست ؟

از تغییر فصول تا مراحل مختلف زندگی، انواعی از چرخه‌ها (Cycles) در اطراف ما وجود دارد. این چرخه‌ها در هر جزء خود اغلب تحت تأثیر عوامل بی‌شماری قرار دارند...

چرخه بازار چیست ؟

چرخه بازار چیست ؟
نویسنده : مجید جوان

از تغییر فصول تا مراحل مختلف زندگی، انواعی از چرخه‌ها (Cycles) در اطراف ما وجود دارد. این چرخه‌ها در هر جزء خود اغلب تحت تأثیر عوامل بی‌شماری قرار دارند.

بازارهای مالی نیز از این قاعده مستثنا نیستند و هر چرخه بر حرکات قیمت در بازار تأثیر می‌گذارد. درک چگونگی عملکرد این حرکات می‌تواند به معامله‌گر برای شناسایی فرصت‌های جدید در معاملات و کاهش ریسک کمک کند.

در نمودار بیت کوین در سالهای ۲۰۱۳ – ۲۰۱۵ نکات جالبی را مشاهده خواهید کرد؛ بیت کوین وقتی در اواسط سال ۲۰۱۶ از مرز ۵۰۰-۶۰۰ دلار عبور کرد، یک افزایش بزرگ داشت و از آنجا راهی ۲۰ هزار دلار شد.

پس از رسیدن به این اوج، افت سریع ۲ ماهه قیمت را به ۶۰۰۰ دلار در ۶ فوریه ۲۰۱۸رساند. با این حال وقتی نگاه دقیق‌تری به نمودار بیت کوین بیندازیم، هیچ اختلافی بین نمودارها وجود ندارد. نمودار قیمت در سال ۲۰۱۳ تقریباً مشابه نمودار ۲۰۱۷ است. این چرخه‌ی بازار رمزنگاری است.

چرخه بازار چیست ؟

چرخه های بازار چه هستند ؟

در کل، ما در مورد دوره زمانی بین قله ها و کف های بازار صحبت می کنیم. در بازار محافظه کارانه سهام چنین چرخه هایی در دوره های طولانی (به طور متوسط سال ها) روی می دهد.

تصویر پایین چرخه های بازار بورس ایالات متحده را در طول تاریخ نشان می دهد. این تصویر از رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ شروع می شود و تا به امروز را نشان می دهد.

چرخه بازار چیست ؟

چرخه های بازار

آخرین کف های مشهور این چرخه ها در حدود سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ بودند. آنها ترکیدن حباب دات کام ها و سقوط املاک و مستغلات در اثر دادن وام های درجه دو بودند. آیا نزدک (NASDAQ) دوباره به قله نزدیک است؟ زمان به ما خواهد گفت.

همچنان که می بینید می توان این تعبیر را به کار برد که بازار ها از پلکان بالا می روند و با آسانسور پایین می آیند. این موضوع در مورد هر بازار مالی دیگری از جمله بازار کریپتو صدق می کند.

تفاوت بین بازار محافظه کارانه بورس و کریپتو در این است که کریپتو نوسانات بسیار بیشتری دارد.

در حالی که یک حرکت شدید روزانه نزدک در حدود ۱ تا ۲ درصد می باشد، بیت کوین که باثبات ترین ارز دیجیتال تلقی می شود و نوعی دارایی مبنا است، بیش از ۱۰ درصد در روز افت داشته است و یا بالعکس ۱۷ درصد در روز افزایش قیمت داشته است. و این در جهان کریپتو رفتاری عادی تلقی می شود.

چرخه بازار چیست ؟

کارن بنت (Karen Bennett) که در Cheetsheet.com نویسنده می باشد، نمودار فوق العاده بالا را ایجاد کرده است و در آن روانشناسی یک چرخه بازار را نشان داده است.

این نمودار رایج ترین احساساتی را که بشر در هنگام نوسانات بازار تجربه می کند، به نمایش می گذارد. این احساسات بشری نقش بزرگتری از عوامل بنیادین بازار دارند و بیشتر این احساسات هستند که بازار ها را به حرکت درمی آورند.

انواع مراحل چرخه قیمت در بازار

مرحله ۱: امید

“امید” اولین نشانه بهبودی پس از مرحله “ناباوری جدی” است (به مرحله ۱۰ مراجعه کنید – آخرین مرحله چرخه). بازار سیگنال‌های مثبتی را برای شروع بازار افزایشی نشان می‌دهد. با این حال، سرمایه گذاران همچنان مراقب هستند. مقادیر کمی پول در حال سرمایه گذاری است.

مرحله ۲: خوش بینی

خوش بینی مرحله دوم را نشان می‌دهد. در این مرحله همزمان با سرمایه گذاری جدید، قیمت‌ها در حال افزایش هستند.

این مرحله زمانی به دست می‌آید که بازار برای چندین ماه در یک روند صعودی پایدار باشد. بازار چشم انداز مثبتی دارد و از این رو بسیاری از سرمایه گذاران در این مرحله به راحتی سرمایه گذاری می‌کنند.

مرحله ۳: باور

هرچه زمان می‌گذرد، خوش بینی به باور تبدیل می‌شود. این مرحله از “باور” به عنوان یکی از اولین نشانه‌های بازار گاوی یا افزایشی تعریف شده است. سرمایه گذاران به دنبال فرصت‌های جدید در بازار هستند.

مرحله ۴: هیجان

این مرحله جائیست که باید بدانید قرار است چه کاری انجام دهید. جستجوی گزینه‌های سرمایه گذاری جایگزین می‌تواند ایده خوبی باشد.

افراد هنگام انتخاب پروژه‌های تصادفی به راحتی دچار هیجان می‌شوند زیرا معتقدند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

موج سرمایه گذاری در پروژه‌های مختلف بسیار از سرمایه گذاران را با خود می‌برد. افراد بدون تحقیق در هر پروژه‌ای سرمایه گذاری می‌کنند. پیگیری میزان هیجان خود بسیار مهم است زیرا تحریک بیش از حد علامت واضحی برای بسته شدن موقعیت است.

مرحله ۵: سرخوشی

پایان یک دور بزرگ با سرخوشی تعریف می‌شود. احساسات انسانی در حال تسخیر است. اکنون هیچ چیز نمی‌تواند ما را متوقف کند، همه مانند کودکان به دنبال آبنبات چوبی می‌دوند. فقط یک جهت در نمودارها وجود دارد: روند افزایشی.

در این مرحله از بازار گاوی یا افزایشی، “پول احمق” به هر سو حرکت می کند، این نوع پول، اولین گروهی است که در ادامه چرخه بازار ضرر می‌کند.

در این مرحله، انتظار داشته باشید که مطبوعات گزارش‌های زیادی در مورد بازار افزایشی تهیه کنند. هر روز مقاله‌های “ملاقات با میلیونرهای جدید جوان” را در سایت‌ها خواهید دید. در این مرحله، پول هوشمند در طول حرکت سهموی سود می‌برد.

پول هوشمند پولی است که توسط سرمایه گذاران خبره در بازار به گردش در می‌آید. این سرمایه گذاران علاوه بر اینکه توانایی هدایت بازار را دارند مدت‌ها قبل از بقیه حرکت بعدی بازار را پیش‌بینی می‌کنند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

زمانی که همه در حال خرید هستند این سرمایه گذاران فروشنده هستند. در مقابل زمانی که همه با ضرر در حال فروش هستند این سرمایه گذاران دارایی‌ها را باقیمت پایین می‌خرند.

پول احمق نیز مربوط به معامله گران جدید و بی برنامه است. کسانی که با شنیدن اسم یک توکن از زبان دوستشان یا یوتوبرها شروع به خرید می‌کنند. این اشخاص اولین کسانی هستند که ضررهای هنگفتی را متحمل می‌شوند و به سرعت از بازار کنار گذاشته می‌شوند.

مرحله ۶: خودآگاهی

در این مرحله، گاوها کم کم آرام می‌گیرند. بازار به سمت راکد شدن حرکت می‌کند و انتظارات مردم برآورده نمی‌شود. کم کم خرس‌ها از غارهای خود خارج می‌شوند.

این مرحله بسیار خطرناک است زیرا مردم فکر می‌کنند این مرحله فقط یک وقفه کوتاه قبل از ادامه گاو خواهد بود. بسیاری از سرمایه گذاران برای معکوس شدن بازار در آینده آمادگی کافی ندارند.

مرحله ۷: اضطراب

سرانجام، مردم آگاه می‌شوند که حرکت گاوها نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد. آن‌ها می‌بینند که بازار حرکت معکوسش را آغاز کرده است. دارایی و پول سرمایه گذاران در خطر از دست رفتن قرار می‌گیرد.

ترس از ضرر باعث می‌شود معامله گران پایان دادن به معامله در ضرر را به تأخیر بیندازند. این امر ضررهای اولیه را به زیان‌های بسیار بیشتر تبدیل می‌کند.

مرحله ۸: انکار

با این حال، ارزش سرمایه گذاری‌های شما همچنان کاهش می‌یابد و بسیاری از سرمایه گذاران با امید به اصلاح حتی با قیمت‌های بالا از فروش خودداری می‌کنند.

سرمایه گذاران چون فکر می‌کنند پول خود را هوشمندانه سرمایه گذاری کرده‌اند، دفاعی عمل می‌کنند. با این حال، به طور کلی، تقریباً هیچ سکه‌ای قادر به بیرون آمدن از این اوضاع نیست. وقتی باران می‌آید همه خیس می‌شوند.

مرحله ۹: وحشت

همچنان که بازار خرسی یا کاهشی به واقعیت جدید تبدیل شده است، شدت سقوط در بازار بیشتر می‌شود.

سرمایه گذاران سعی می‌کنند سرمایه‌های خود را با فروش ناامیدکننده حفظ کنند، زیرا می‌ترسند همه چیز را از دست بدهند. غالباً شاهد یک فروش بزرگ هستیم که در مرحله وحشت اتفاق می افتد.

مرحله ۱۰: افسردگی

مردم همه امید و اعتقاد خود را به شرایط موجود در بازار از دست می‌دهند. بازار در پایین‌ترین نقطه چرخه فعلی است (همانطور که بعد از آن مشاهده خواهد شد). اینجاست که تثبیت و ادغام دوباره شروع به ساخت بازار می‌کند. این مرحله می‌تواند بسیار طولانی شود.

نتیجه نهایی این که :

این ده مرحله به مرور زمان تکرار می شوند و یک چرخه بازار را تعریف می کنند.

هر چرخه بازار دقیقا از این چارت و از این زمان تبعیت نمی کند. اما این نمودار بینش هایی با ارزش را در مورد روانشناسی چرخه های بازار برای شما فراهم می کند. همه بازار ها در کوتاه مدت نیز این چرخه ها را تجربه می کنند.

تعیین دوام و دامنه این چرخه ها نسبتا ریسک آلود است و مخصوصا در بازار کریپتوکارنسی این ریسک بسیار بالا می باشد.

پیش بینی چرخه های بازار سخت است اما ما می دانیم که بازار ها به صورت نامحدود صعود نخواهند کرد و یا اینکه بازار های قانونی به صفر نخواهند رسید و این طور نیست که ارزش دارایی ها صفر شود.

در گذشته، همواره این دارایی ها به سمت میانگین برگشته اند.

بیت کوین تنها ارزی نیست که این چرخه‌ها را طی می‌کند

بیت کوین تنها کریپتویی نیست که چرخه های خاصی را در بازار به نمایش می گذارد. نگاهی به نمودار ریپل (XRP) بیاندازید.

می توان در این نمودار دو چرخه بزرگ بازار و دو چرخه کوچک تر را تشخیص داد. این تنها بخشی از فصل آلت کوین هاست و تنها محدود به ریپل نیست.

چرخه بازار چیست ؟

روند های چرخه بازار

معمولا دو روند اصلی را در یک چرخه بازار کریپتوکارنسی مشاهده می کنیم:

۱- ورود نقدینگی: پول جدید وارد بازار می شود. اکثر این پول وارد بیت کوین می شود زیرا بیت کوین نقطه ورود بازار رمزارزها است.

چرخه بازار چیست ؟

۲- سلطه بیت کوین: سلطه بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۷ شروع به کاهش کرد زیرا بسیاری از سرمایه گذاران در جستجوی سرمایه گذاری های آلت کوینی جدید بودند.

این موج خرید آلت کوین گاهی اوقات نشانی از خرید بیش از حد در بازار است زیرا افراد در جستجوی موقعیت های جدیدی هستند و این احتمالا نشان دهنده شروع یک افت جدید در آینده ای نزدیک می باشد.

چرخه بازار چیست ؟

بهترین روش برای سرمایه گذاری در چرخه‌ی بازار رمزنگاری

با چرخش بازارها از خرس به گاو ، ما معتقدیم که تجربه “بهبود” ضروری است. بعید است که تا زمان بازگرداندن ضررهای ناشی از بازار خرسی قبلی، بازارها به بازار گاوی واقعی وارد شوند.

مرحله خوش بینی / اعتقاد را می‌توان نقطه ورود یک بازار گاو جدید دانست.

به طور کلی، وقتی بازار ضعیف است (احساس عصبانیت، افسردگی یا ناباوری) یا در یک دوره افسردگی یا انباشت (به عنوان مثال، در اواسط سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ یک دوره انباشت طولانی حدود ۳۰۰ دلار بود) خرید کنید، و زمانی که بازار قوی است (احساس خوش بینی، اعتقاد یا سرخوشی) بفروشید.

مراقب باشید، زیرا چرخه‌ی بازار رمزنگاری دقیقاً از این الگو پیروی نمی‌کند. در برخی از بازارهای شدید، بازار خرسی قبلی هرگز قبل از سقوط به بازار کاهشی عمیق‌تر ، ضرر و زیان خود را به طور کامل جبران نمی‌کند.

در نتیجه گیری: گام‌های اصلی برای درک چرخه‌ی بازار رمزنگاری

چرخه‌های بازار یک چیز طبیعی است، آن را بپذیرید.
احساساتتان را کنترل کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند به بدترین دشمن شما تبدیل شوند

به دنبال کاتالیزورهای مثبت و منفی باشید که می‌توانند مرحله جدیدی را آغاز کنند.
تعیین دقیق نقاط شروع و پایان دشوار است.

چرخه‌های بازار به تحلیلگران کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.
در قیمت‌های پایین خرید، و در قیمتهای بالا فروش را مدنظر قرار دهید.

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟چرخه بازار چیست ؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,385.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,411.53
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.240478