توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

کلید عمومی Public Key

کدگذاری پیام ها در زمان ارتباطات جنگی به دوران ژولیوس سزار بر می گردد که پیام های ارتش رومی را رمزگذاری کرد. سزار این کار را با جایگزین کردن هر حرف از یک واژه با سه واژه...

کلید عمومی Public Key

کلید عمومی Public Key

کدگذاری پیام ها در زمان ارتباطات جنگی به دوران ژولیوس سزار بر می گردد که پیام های ارتش رومی را رمزگذاری کرد. سزار این کار را با جایگزین کردن هر حرف از یک واژه با سه واژه قبل تر از آن در حروف الفبا انجام داد.

برای مثال، کدگذاری شده واژه west برابر با tbpw بود.

فرماندهان ارتش روم روش رمزگذاری را می دانستند، بنابراین می توانستند پیام ها را بخوانند ولی آن هایی که خارج از ارتش بودند امکان خواندن پیام را نداشتند.

هر روش رمزنگاری یک کلید رمز (Cipher) دارد که با داشتن آن می شود کدگذاری و کدگشایی را انجام داد.

امروزه اما چه باور کنید چه نه، رمزنگاری بخشی از زندگی روزمره ماست؛ اپلیکیشن های نصب شده روی تلفن همراه مان، کارت های اعتباری همگی به منظور افزایش امنیت رمزنگاری شده اند.

برای نمونه، پین کد یک کارت بانکی با استفاده از یک کلید رمزنگاری محافظت شده است و کارت و پین آن به مشتری امکان بازکردن اطلاعاتی که در آن کارت وجود دارد را می دهد.

در هر کیف پول دیجیتالی هم یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی وجود دارد.کلید خصوصی را نمایانگر یک رمز ارز می دانند .یعنی هر کلید خصوصی نشان دهنده یک ارز دیجیتال است.

کلید خصوصی باعث حفظ امنیت ارزهای دیجیتال می شود به این صورت که دسترسی افراد دیگر به سرمایه شما را از بین می برد.کلید عمومی در واقع همان آدرس کیف پول دیجیتالی شما است.

ممکن است به هر کلیدخصوصی، یک یا چند کلید عمومی نسبت داده شود. همه چیز به شرایط بستگی دارد. در نظر داشته باشید امکان بازیابی کلید عمومی از کلید خصوصی در صورت گم کردن آن وجود دارد، اما بالعکس آن ممکن نیست.

به عبارتی نمی‌توان از روی کلیدعمومی، به کلیدخصوصی دسترسی پیدا کرد.بنابراین بخاطر داشته باشید که حفظ و نگهداری کلید خصوصی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.در ادامه همراه ما باشید تا با جزییات بیشتری از کلیدخصوصی و عمومی آشنا شوید .

کلید عمومی چیست؟

رمزگذاری کلید عمومی یا رمزنگاری کلید عمومی ، روشی برای رمزگذاری داده ها با دو کلید مختلف و ساختن یکی از کلیدها ، کلید عمومی است که در دسترس هر کسی قرار دارد. کلید دیگر به عنوان کلید خصوصی شناخته می شود.

داده های رمزگذاری شده با کلید عمومی فقط با کلید خصوصی رمزگشایی می شوند و داده های رمزگذاری شده با کلید خصوصی فقط با رمز عمومی قابل رمزگشایی هستند. رمزگذاری کلید عمومی همچنین به عنوان رمزگذاری نامتقارن شناخته می شود.

از آن به ویژه برای TLS / SSL استفاده می شود ، که HTTPS را ممکن می کند.در رمزنگاری ، یک کلید اطلاعاتی است که برای وانمود کردن  داده ها به کار می رود تا تصادفی به نظر برسد. غالباً تعداد زیادی اعداد و حروف است.

وقتی داده های بدون رمزگذاری ، که به آن متن ساده نیز گفته می شود ، با استفاده از کلید در یک الگوریتم رمزگذاری قرار می گیرند ، متن ساده به عنوان داده های تصادفی به نظر می رسد. با این حال ، هر کس دارای کلید مناسب برای رمزگشایی داده ها باشد ، می تواند آن را مجدداً به شکل متن ساده بیان کند.

کلید عمومی و خصوصی محور هایی ساخته شده از رمزنگاری هستند.رمزنگاری به فرآیند یا علم کدگذاری و کدگشایی اطلاعات گفته می شود.تقریبا هر نوع داده ای قابل کدگذاری است. یکی از معروف ترین کدگذاری های پیام ها در زمان جنگ است.

کلید عمومی Public Key

به عنوان مثال ، فرض کنید ما یک پیام ساده ” حالت چطوره ” را گرفته ایم و آن را با کلید رمزگذاری می کنیم. بیایید بگوییم که کلید ”8dk2398dj2 ” است. “

حالت چطوره “رمزگذاری شده با این کلید ، اکنون ”41x5sHcYcgd42” خوانده می شود ، که به نظر می رسد داده های زباله های تصادفی است. با این حال ، با رمزگشایی آن با همان کلید ، “حالت چطوره”  را برمی گردانیم.

متن  ساده + کلید  =   متن رمزگذاری شده

“حالت چطوره”+”8dk2398dj2″=”41x5sHcYcgd42”

متن  رمزگذاری شده + کلید  =   متن ساده

“8dk2398dj2″+”41x5sHcYcgd42″=”حالت چطوره

این نمونه ای از رمزگذاری متقارن است که در آن فقط یک کلید استفاده می شود.

کلید عمومی Public Key

رمزنگاری کلید متقارن و نامتقارن

دو مدل رمزنگاری متقارن و نامتقارن یا کلید عمومی وجود دارد.

رمزنگاری کلید متقارن روشی است که در آن از یک کلید برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام استفاده می شود.

پیام های رمزنگاری شده ارتش جولیوس سزار نمونه ای از یک رمزنگاری متقارن است. یعنی اگر در این روش هر حرف از متن پیام اصلی با سه حرف قبلش در حروف الفبا جایگزین می شد، در صورتی که هر حرف از عبارت رمز را با سه حرف بعد از آن در حروف الفبا جایگزین کنید، دوباره متن اصلی بدست می آید.

قفل درب نمونه بارز گفته بالا میباشد که با یک کلید هم قفل می شود و با همان کلید هم باز می شود.

کلید عمومی Public Key

اما یک مشکل دررمزنگاری متقارن وجود دارد و آن اینست که مردم می توانند آن را بفهمند .

مثلا، کسی می تواند کلید درب را سرقت کند و با آن کلید درب را باز کند. یا پیام های ارتش رومی به مرور زمان توسط مخالفانشان قابل رمزگشایی بود.

رمزنگاری نامتقارن پیچیده تر است و این همان مدل از رمزنگاری است که در بلاک چین استفاده می شود.

در رمزنگاری نامتقارن دو کلید برای بازگشایی اطلاعات نیاز است؛ یکی کلید عمومی که برای رمزنگاری اطلاعات استفاده می شود و دیگری کلید خصوصی که برای رمزگشایی اطلاعات استفاده می شود.

این روش از رمزنگاری لایه امنیتی قوی تری برای تراکنش ایجاد می کند.

خرید و فروش ارزدیجیتال

رمزنگاری کلید عمومی (PKC) و بلاک چین

کلید عمومی Public Key

کلیدعمومی طبق توابع ریاضی دریچه (Trapdoor Functions) ساخته می‌شود. این یک مسئله و تابع ریاضی است که در یک جهت به آسانی محاسبه خواهد شد، اما در سوی مخالف، محاسبه آن برای پردازنده‌ها بسیار دشوار و اغلب غیر ممکن است.

برای درک بهتر، مثالی را در نظر بگیرید. تابعی را تصور کنید که حاصلضرب دو عدد اول را ارائه می‌کند. در صورتی که اعداد بسیار بزرگ باشند، خیلی سخت می‌توان نتیجه را به اعداد پیشین تجزیه کرد.

در بیشتر مواقع، حل کردن مسئله در جهت مخالف برای رسیدن به پاسخ اولیه، زمان زیادی (شاید هزاران سال) از یک سیستم کامپیوتری طلب می‌کند!

به همین دلیل اگرچه به راحتی می‌توان از کلیدهای خصوصی، کلیدهای عمومی را ایجاد کرد، اما بالعکس این کار به راحتی امکان‌پذیر نیست. در صورت به کار رفتن الگوریتمی قوی در مسیر اولیه، بازگشت و رسیدن به کلیدخصوصی از کلیدعمومی به طور کامل غیر ممکن می‌شود.

در کلیدعمومی از یک جفت کلید یعنی کلید خصوصی و کلید عمومی به منظور انجام اعمالی مختلف استفاده می‌شود. کلیدهای عمومی به صورت گسترده توزیع می‌شوند.

با استفاده از کلید عمومی یک فرد، قادر به رمزنگاری کردن یک پیام خواهید بود. این پیام فقط توسط فرد دارنده کلید خصوصی مرتبط با آن قابل رمزگشایی و خواندن است.

با استفاده از یک کلید خصوصی، قادر به ایجاد یک امضای دیجیتالی هستید. به این ترتیب هر فردی با کلید عمومی متناظر می‌تواند ایجاد پیام توسط مالک کلید خصوصی و عدم دست‌کاری پیام بعد ایجاد را تایید کند.

در فناوری بلاک چین استفاده گسترده‌ای از رمزنگاری کلید عمومی (و خصوصی) می‌شود. این درباره تمام رمز ارزهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین صدق می‌کند.

کلید عمومی و خصوصی چه فرقی با هم دارند ؟

از آن جایی که پلتفرم بلاک چین از رمزنگاری عمومی برای اجرای تراکنش ها استفاده می کند و رمزنگاری عمومی نیازمند یک کلید عمومی و خصوصی است، هر کاربر بلاک چین یک کلید عمومی و خصوصی دارد.

البته که این کلید ها در بلاک چین ها واقعا کلید نیستند، آن ها ترکیبی از اعداد طولانی و منحصربفرد هستند.

اکثر پلتفرم های بلاک چین مانند بیت کوین، کلید خصوصی را پس از این که کاربر کیف پول می سازد، ایجاد می کند.

این کلید ۲۵۶ بیتی است و همین طول آن را بسیار ایمن می کند و افراد می توانند آن را در یک کیف پول، یک فایل متنی یا یک اپلیکیشن امن نگهداری کنند.

کلی خصوصی یعنی باید در مکانی خصوصی و به دور از دسترس دیگران نگهداری شود. هیچکس به جز شما نباید از آن خبر داشته باشد.

این همان کلیدی است که هویت تراکنش یک شخص در بلاک چین را تایید می کند.

در سویی دیگر، کلید عمومی همان چیزی است که از نام آن بر می آید؛ کلیدی که فرد با عموم آن را به اشتراک می گذارد یا واضح تر در شبکه بلاک چین به اشتراک می گذارد.

درست مانند یک کلید خصوصی، آن هم یک عدد طولانی است و بلاک چین آن را بر اساس کلید خصوصی تولید می کند.

رمزنگاری چه استفاده هایی در بلاک چین دارد ؟

کلید عمومی Public Key

اطمینان از ایمنی تراکنش ها

رمزنگاری کاربران را قادر می سازد تا اعتبار تراکنش ها را تایید کنند و بفهمند که آیا این تراکنش باید به بلاک ها اضافه شود؟

ایمن سازی بلاک ها

افراد می توانند از رمزنگاری برای انجام تراکنش ها در بلاک چین استفاده کنند که هنگامی که تایید شود، تبدیل به بلاک می شود.

حفاظت از هویت کاربران

این امکان را به افراد روی بلاک چین می دهد تا هویت شخصی خود و داده هایشان را امن نگهدارند و بنابراین می توانند در بستر بلاک چین به ارسال پیام به صورت ایمن بپردازند.

چگونه TLS / SSL از رمزگذاری کلید عمومی استفاده می کند؟

رمزگذاری کلید عمومی برای برقراری ارتباطات ایمن از طریق اینترنت (از طریق HTTPS) بسیار مفید است. گواهی SSL / TLS یک وب سایت ، که به صورت عمومی به اشتراک گذاشته می شود ، حاوی کلید عمومی است ، و کلید خصوصی روی سرور مبدا نصب شده است – این وب سایت “متعلق” است.

دستگیره های TLS برای تأیید هویت سرور مبدا و تبادل داده هایی که برای تولید کلیدهای جلسه استفاده می شود از رمزنگاری کلید عمومی استفاده می کنند.

یک الگوریتم تبادل کلید ، مانند RSA یا DiffieHellman ، از جفت کلید عمومی – خصوصی برای توافق بر سر کلیدهای جلسه استفاده می کند ، که پس از اتمام دست دادن ، برای رمزگذاری متقارن استفاده می شود.

کاربرها و سرورها می توانند برای هر جلسه ارتباط با کلیدهای جلسه جدید توافق کنند ، به طوری که بازیگران بد قادر به رمزگشایی ارتباطات حتی در صورت شناسایی یا سرقت یکی از کلیدهای جلسه نیستند.

جفت کلید عمومی و خصوصی از دو کلید رمزنگاری مرتبط یا منحصر به فرد (اعداد تصادفی طولانی) تشکیل شده است. در زیر مثالی از کلید عمومی آورده شده است:

3048 0241 00C9 18FA CF8D EB2D EFD5 FD37 89B9 E069 EA97 FC20 5E35 F577 EE31 C4FB C6E4 4811 7D86 BC8F BAFA 362F 922B F01B 2F40 C744 2654 C0DD 2881 D673 CA2B 4003 C3D2013012

کلید عمومی همان چیزی است که از نام آن پیداست – عمومی. از طریق مخزن یا دایرکتوری قابل دسترسی در دسترس همگان است. از طرف دیگر ، کلید خصوصی باید نسبت به مالک مربوطه محرمانه بماند.

آدرس بیت کوین چیست و ارتباط آن با کلید عمومی و خصوصی چیست؟

کلید عمومی Public Key

آدرس بیت کوین رشته‌ای از اعداد و حروف است که برای ارسال و به اشتراک گذاشتن بیت کوین استفاده می شود.این رشته نیمه عمومی یک جفت کلید نامتقارن است. قالب استاندارد برای آدرس بیت کوین P2PKH است (pay to public key hash).

کیف پول های دیجیتالی یا مشتری های بیت کوین آدرس هایی را از طریق عملیات رمزنگاری ایجاد می کنند: این نرم افزار از طریق الگوریتم امضای نامتقارن یک کلید خصوصی تولید می کند و سپس کلید عمومی را از طریق یک کلید خصوصی ایجاد می کند.

کاربر با کلید خصوصی امضا می کند و آن امضا را با کلید عمومی تأیید می کند. با شروع تبادلات بیت کوین ، مردم می توانستندارز را به آدرس IP ارسال کنند. این روش ،کاربر پسند بود اما متاسفانه هکر پسند و کاملا بدون امنیت بود.

این روش به سرعت قطع شد و آدرس بیت کوین به عنوان یک جایگزین امن تر ابداع شد. بیشتر ارزهای رمزنگاری شده دیگر نیز از فناوریهای مشابهی برای انتقال وجه استفاده می کنند. آدرس بیت کوین یک نوع آدرس بلاک چین است.

آدرس بیت کوین، از تاثیر تابع هش یک طرفه بر روی کلیدهای عمومی وخصوصی به دست می ایند تا امنیت بالاتری داشته باشند. فرایند این تغییرات و ارتباط بین کلیدهای عمومی، خصوصی و آدرس بیت کوین را در شکل ساده زیر می بینیم:

کلید عمومی Public Key

نمونه هایی از رمزگذاری کلید خصوصی و عمومی

بسیاری از پروتکل ها مانند SSH ، OpenPGP ، S / MIME و SSL / TLS برای رمزنگاری و امضاهای دیجیتال به رمزنگاری نامتقارن تکیه دارند. همچنین در برنامه های نرم افزاری مانند مرورگرها برای ایجاد اتصالات ایمن از طریق شبکه ناامن مانند اینترنت استفاده می شود.

PreVeil یک پلتفرم  است که از کلیدهای عمومی و خصوصی برای رمزگذاری داده ها و ایجاد امضاهای دیجیتالی استفاده می کند. سایر برنامه های شناخته شده که از کلیدهای عمومی و خصوصی برای ایمن سازی پیام ها استفاده می کنند WhatsApp و Signal هستند.

بهترین راه برای نگهداری کلید خصوصی چیست؟

کلید عمومی Public Key

صفحه اصلی

خرید و فروش ارزدیجیتال

کلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Keyکلید عمومی Public Key

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 43,481.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,064.35
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.222946