توسعه دهنده: اسماعیل زاده

اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار و خرید و فروش بیت کوین و آلت کوین ها

گرین Grin چیست ؟

این ارز دیجیتال به تازگی و از ابتدای سال 2019 کار خود را شروع و فعالیت جدی و رسمی خود را از ژانویه همین سال شروع کرده است...

گرین Grin چیست ؟

گرین Grin چیست ؟

معرفی و بررسی ارز گرین و آموزش قدم به قدم کیف پول های این ارزدیجیتال

این ارز دیجیتال به تازگی و از ابتدای سال 2019 کار خود را شروع و فعالیت جدی و رسمی خود را از ژانویه همین سال شروع کرده است.

این ارز تا به این لحظه موفق شده توجه علاقه مندان و طرفداران قدیمی بیت کوین را به شدت به سمت خود جلب کند. این ارز دیجیتال از سیستم بلاک چین ارتقا یافته بر پایه ی بلاک چین بیت کوین استفاده می کند.

ارز دیجیتال گرین بر روی سه اصل تمرکز دارد. حریم خصوصی، مقیاس پذیری و تعویض پذیری. این پروژه بر پایه پروتکل میمبل ویمبل (MimbleWimble) پیاده سازی شده است و توانسته در این زمینه محبوبیت خوبی بدست آورد.

این ارز دیجیتال شباهت‌های ماهیتی زیادی با بیت کوین دارد و به همین دلیل هم بسیاری از کسانی که تنها بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال حقیقی قبول دارند، توجه خود را به سمت گرین جلب کرده‌اند.

گرین یک ارز دیجیتال حریم خصوصی محور است که در آن تراکنش‌ها حاوی مقدار نیستند. حتی در شبکه گرین آدرسی هم وجود ندارد و به همین خاطر فضای ذخیره‌ای مورد نیاز آن نسبت به سایر ارزهای دیجیتال معمولی و حریم‌خصوصی محور کمتر است.

گرین به صورت متن باز و آزاد توسعه یافته و برای هیچ نهاد، شرکت یا بنیادی نیست.

جالب است که در این ارز دیجیتال یک لیست از مواردی تهیه شده که هرگز نباید انجام شود. جالب‌تر اینکه بسیاری از موارد لیست به امری رایج در دنیای ارز دیجیتال تبدیل شده است.

زمانی که ساتوشی وایت پیپر بیت کوین را منتشر کرد، بر گفته برخی هدفش ارائه یک سیستم پولی همتا به همتا بود. کارمزدهای بالای تراکنش و برخی معایب آن، بیت کوین را از کاربرد اصلی‌اش دور کرده و آن را به یک ابزار ذخیره ارزش تبدیل کردند.

در حال حاضر دنیای ارزهای دیجیتال فاقد یک ارز حقیقی است که بتواند نقش ابزار مبادله را بین افراد ایفا کند؛ چرا که هیچ یک از آن‌ها تاکنون ۴ ویژگی اصلی یک پول جهانی و دیجیتال را نداشته‌اند.

این قابلیت‌ها به ترتیب ثبات قیمت، مقیاس‌پذیری، غیرمتمرکز بودن و حریم خصوصی است. گرین تلاش می‌کند تا ۴ ویژگی اصلی پول را داشته باشد و این کار را بهتر از هر ارز دیجیتال دیگر انجام دهد.

میمبل ویمبل (MimbleWimble) چیست؟

این پروتکل در واقع نوعی بلاک چین است. میمبل ویمبل در جولای سال 2016 توسط شخصی که از نام مستعار «تام الویس» استفاده می کرد معرفی شد.

طرفداران اصلی این پروتکل از دوست داران حریم خصوصی هستند. چند ماه پس از معرفی، شخصی به نام آدام پولسترا این ایده را بازبینی کرد و در آن تغییراتی را انجام داد.

در این پروتکل نوآوری های مختلفی در زمینه ی فناوری با یکدیگر ترکیب شده اند. نتیجه ی این ترکیب فناوری ها کاهش حجم بلاک چین به صورت کاملا قابل توجه بوده است. همچنین این پروتکل نحوه ی انجام تراکنش های بیت کوین را نیز تغییر داده است.

اصلی ترین تمرکز این پروتکل بر روی حریم خصوصی و موضوع مقیاس پذیری است.

تاریخجه ارز دیجیتال گرین و میمبل ویمبل

در دوم آگوست ۲۰۱۶ یک فایل متنی به صورت ناشناس در یکی از انجمن‌های توسعه بیت کوین ارسال شد. این فایل که وایت‌پیپر ابتدایی میمبل ویمبل بود، توسط شخصی ناشناس با نام تام الویس جدوسور نوشته شده بود.

هدف وایت پیپر این بود که به عنوان یک سافت‌ فورک در طراحی دفترکل توزیع شده بیت کوین استفاده شود و راهکاری برای مشکل مقیاس‌پذیری و تراکنش‌های ناشناس آن باشد.

در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۶ توسعه‌دهنده ناشناس دیگری در همان انجمن مدعی شد که بر روی یک پیاده‌سازی از میمبل ویمبل به نام گرین کار می‌کند. با اینکه توسعه‌دهندگان در نظر داشتند میمبل ویمبل را به عنوان یک زنجیره‌ جانبی برای بیت کوین پیاده‌سازی کنند.

اما سیستم اسکریپت بیت کوین محدودیت‌هایی ایجاد می‌کرد که باعث شد پروتکل میمبل‌ویمبل هم به سمت یک ارز دیجیتال جداگانه حرکت کند.

توسعه‌دهندگان گرین در نظر دارند که روش متفاوتی نسبت به سایر آلت‌ کوین‌ها در پیش بگیرند. عدم برگزاری ICO، نبود ایردراپ و نبود سکه‌های پیش استخراج شده از جمله اصولی هستند که توسعه‌دهندگان خود را پایبند به آن‌ها می‌دانند.

گرین اولین پیاده‌سازی از میمبل ویمبل بوده و یک پروژه جامعه‌محور است. دیگر پیاده‌سازی میمبل ویمبل، بیم (Beam) نام دارد. اولین شبکه آزمایشی گرین در نوامبر ۲۰۱۷ به راه افتاد و آخرین شبکه آزمایشی‌اش را در اواخر ۲۰۱۸ راه‌اندازی کرد.

اولین بلاک شبکه اصلی گرین هم در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ استخراج شد.

گرین Grin چیست ؟

گرین چگونه کار می‌کند؟

از آن جا که گرین یک ارز دیجیتال بر پایه ساز و کار اثبات کار است پس قابلیت ماین شدن را دارد. ماینینگ این ارز دیجیتال با دو الگوریتم متفاوت انجام می شود.

یک الگوریتم مخصوص کاربران کارت گرافیک است و دیگری مخصوص کاربران استفاده کننده از دستگاه های آی سیک.

خرید و فروش ارزدیجیتال

البته این نوع استخراج خیلی طولانی مدت نخواهد بود. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده برای گرین، استخراج آن با کارت گرافیک تنها برای دو سال فعال است و پس از آن تنها با دستگاه های آی سیک امکان استخراج وجود دارد.

این برنامه ریزی برای حفظ توزیع عادلانه و تمرکز زدایی انجام می شود.

میزان پاداش هر بلاک ۶۰ گرین است و مدت زمان لازم برای استخراج هر بلاک حدود ۱ دقیقه است. در واقع پروتکل گرین به گونه ای تنظیم شده است تا در هر ثانیه یک گرین آزاد شود.

عرضه ثابت گرین در طول زمان سبب ایجاد تورمی می‌شود که پیوسته در حال کاهش است و پس از گذشت یک دهه به زیر ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

بر خلاف بیت کوین که محدودیت سکه دارد، تعداد سکه‌های گرین محدودیتی ندارند که از این جهت خصوصیات آن به پول‌های امروزی نزدیکتر است و مانند بیت کوین به عنوان ابزار ذخیره ارزش نمی‌تواند استفاده شود.

شبکه گرین از برخی روش‌های تراکنش ناشناس بیت کوین استفاده می کند که در پایین آنها را توضیح می دهیم.

بدون محدودیت

بر خلاف بیت کوین و برخی دیگر از ارز های دیجیتال، ارز دیجیتال گرین هیچ محدودیتی ندارد. در واقع همین خصوصیت باعث می شود از گرین به عنوان ابزار حفظ سرمایه استفاده نشود و مانند یک پول واقعی از آن استفاده شود.

تراکنش محرمانه (Confidential Transaction)

گرین Grin چیست ؟

تراکنش‌های محرمانه نوع بهبود یافته مدل خروجی تراکنش‌های خرج نشده (UTXO) بیت کوین هستند که فاکتورهای مخفی‌ساز مختلف مقادیر تراکنش‌ها را برای همه جز گیرنده و فرستنده پنهان می‌کنند.

تراکنش‌های محرمانه توسط گرگوری مکسول از بلاک‌استریم توسعه یافته است که در آن مقادیر تراکنش با «تعهدات پدرسن» جایگزین شدند.

در تراکنش‌های محرمانه مقادیر تراکنش با یک عامل مخفی‌کننده تصادفی ترکیب می‌شوند تا مقدار تراکنش رمزگذاری شود. برای ایجاد یک تراکنش باید مجموع عوامل مخفی‌ساز ورودی‌ را که با مجموع عوامل مخفی‌ساز خروجی برابر است بدانید.

از سوی دیگر تایید‌کنندگان تراکنش‌ها هم تنها کافی است تا برابر بودن مجموع ورودی‌ها با خروجی‌ها را بررسی کنند و از عدم خلق سکه اضافی یا نابود شدن آن‌ها مطمئن شوند.

برای همین نیز نیازی به دانستن مقادیر تراکنش در صحت‌سنجی تراکنش‌ها وجود ندارد. حتی آن‌ها نیاز ندارند تا آدرس کیف‌ پول‌ها را هم بدانند. در واقع در میمبل‌ویمبل هیچ موجودیتی یافت نمی‌شود که برای افزایش حریم خصوصی، یک قابلیت مثبت به شمار می‌آید.

کوین جوین (CoinJoin)

کوین جوین یک ساز و کار است که به میمبل ویمبل در عمل مقیاس پذیری بسیار کمک می کند. این ساز و کار تراکنش های ارسال شده را به یک تراکنش تبدیل می کند و با این کار امکان شناسایی ارتباط بین فرستنده و گیرنده را تقریبا از بین می برد.

البته این ساز و کار در اصل روشی برای حفظ حریم شخصی میمبل ویمبل است اما به مقیاس پذیری آن هم کمک بسیاری می کند.

تصور کنید که چهار نفر به نام های مجید، حمید، علیرضا و فرامرز می خواهند در یک بلاک چین تراکنشی را انجام دهند. حال اگر مجید بخواهد برای حمید سکه ارسال کند، این تراکنش در یک بلاک ذحیره می شود.

اگر در مرحله ی بعد حمید بخواهد مقداری از سکه هایش را به علیرضا ارسال کند، اطلاعات مربوط به هر دو تراکنش در بلاک بعدی ثبت می شود.

حال اگر علیرضا هم بخواهد برای فرامرز سکه ای ارسال کند اطلاعات هر سه تراکنش در بلاک بعدی ثبت می شود. با انجام این کار و این ذخیره سازی ها سایز بلاک چین افزایش پیدا می کند.

اما میمبل‌ویمبل به گونه‌ دیگری رفتار می‌کند. تمرکز اصلی این پروتکل بر روی حفظ یکپارچگی تراکنش‌ها و جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن است، تا اینکه تمامی اطلاعات تراکنش‌های زنجیره را بر روی بلاک چین ذخیره کند.

به مثال قبلی برگردیم و آن را در پروتکل میمبل‌ویمبل بررسی کنیم.

اگر مجید بخواهد سکه هایش را برای شخصی ارسال کند، نود هایی که مسئول انجام و تایید تراکنش هستند باید بررسی کنند که آیا این سکه ها وجود دارند یا خیر.

با این کار دیگر نیازی به بررسی مبادلات انجام شده ی قبلی نیست و فقط تراکنش فعلی بررسی می شود.

میمبل ویمبل از پروتکل کوین جوین استفاده می کنند تا تمام اطلاعات ورودی و خروجی بین اولین و آخرین دریافت کننده ی سکه را از بین ببرند.

با انجام این کار حجم بلاک چین بسیار کم می شود، امکان اجرای نود ها ساده تر و روان تر می شود و دیگر تراکنش ها قابل پیگیری نیستند.

تعداد تراکنش انجام شده گرین در هر ثانیه (TPS)

شاید مقیاس‌پذیری در بسیاری از بلاک چین‌ها با مفهوم TPS یا تراکنش بر ثانیه تعریف شود، اما این قضیه درباره گرین اندکی متفاوت است. کاربران برای این شبکه TPSهای بسیار متفاوتی ارائه داده‌اند.

از آنجا که در شبکه گرین، چندین تراکنش با هم ترکیب می‌شود تا یک تراکنش بزرگتر را تشکیل دهند، TPS نمی‌تواند معیار صحیحی برای بیان مقیاس‌پذیری در گرین باشد.

اما تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک جا می‌گیرند، توسط مفهومی به نام وزن (weight) تعریف می‌شوند که برای هر ورودی، خروجی و پارامتر دیگری به نام کرنل ثابت است.

کیف پول گرین

همانطور که در سایت رسمی گرین هم اشاره شده، این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد و احتمال وجود ایراد و خطا در ابزارهای مربوط به گرین مانند کیف پول آن زیاد است.

به همین دلیل هم تاکید شده که هرگونه استفاده از ابزارهای مربوط به گرین (مانند کیف پول) با ریسک خود کاربران باید انجام شود. کیف پول اصلی گرین که توسط تیم توسعه‌دهنده اصلی معرفی شده، همان فول نود گرین است.

در بروزرسانی اخیر، کیف پول گرین از فول نود آن جدا شده و به صورت جدا قابل دسترس است و نیاز به دانلود بلاک چین این ارز دیجیتال نیست. اما یکی از مشکلات اصلی این کیف پول رابط کاربری خط فرمان است که کار با آن را دشوار می‌کند.

در حال حاضر آخرین نسخه عرضه شده این کیف پول ۴.۰.۰ است.

کیف پول رسمی گرین (خط فرمان)

اما کیف پول‌های دیگری نیز وجود دارند که توسط تیم اصلی توسعه نیافته‌اند، بلکه گروهی دیگر در جامعه گرین آن‌ها را توسعه داده است.

یکی از این کیف پول‌ها که به دلیل داشتن رابط گرافیکی گزینه خوبی برای نگهداری این کوین محسوب می‌شود، گرین پلاس‌پلاس (++Grin) است. این کیف پول که با زبان سی پلاس‌پلاس نوشته شده است.

کیف پول ++Grin

گرین Grin چیست ؟

کیف پول گرین ‌پلاس پلاس به عنوان یک فول نود عمل می‌کند و اطلاعات بلاک چین گرین را دریافت و بلاک‌ها و تراکنش‌های جدید را تایید می‌کند. در آخرین نسخه‌ این کیف پول قابلیت‌های بیشتری نسبت به نسخه‌های اولیه اضافه شده که آن را از حالت آزمایشی نیز خارج ساخته است.

کار با این کیف پول خیلی سخت نیست. در ابتدا وارد سایت این کیف پول شوید و آخرین نسخه مربوط به ویندوز را دانلود کنید.

کیف پول ++Grin (ویندوز)

سپس باید فایل اجرایی را نصب کنید. پس از نصب و اجرای کیف پول باید کمی منتظر بمانید تا همگام‌سازی با شبکه انجام شود.

گرین Grin چیست ؟

پس از همگام‌سازی و وصل شدن (چراغ سمت پایین‌چپ باید سبز و به صورت Running باشد)، می‌توانید بر روی سه گزینه وارد شدن به کیف پول، ساخت کیف پول و بازیابی کیف پول کلیک کنید.

در صورتی که می‌خواهید کیف پول جدیدی بسازید، باید برای خود یک نام کاربری و همچنین گذرواژه‌ای تعیین کنید. دقت کنید که دانستن گذرواژه برای ورود در دفعات بعدی به کیف پول الزامی است.

در مرحله بعد، یکی از چندین حالت کلمات بازیابی ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ای را انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید در آینده کیف پول خود را بازیابی کنید، یادداشت کردن و نگهداری این کلمات ضروری است.

در گام بعدی از شما درخواست می‌شود تا تعدادی از کلماتی که در مرحله قبل نمایش داده شده را وارد کنید. صفحه اصلی کیف پول شما به شکل زیر خواهد بود.

گرین Grin چیست ؟

نحوه ارسال و دریافت گرین با بقیه ارزهای دیجیتال اندکی متفاوت است که شاید در گام نخست گیج‌کننده به نظر برسد. همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، چیزی به نام آدرس کیف پول در گرین وجود ندارد.

برای اینکه بتوانید گرینی را که از صرافی یا شخصی خریده‌اید دریافت کنید، باید پس از کلیک بر روی Receive این دریافت را به یکی از ۳ صورت انجام دهید. صرافی‌ها این کار را به صورت لینک http انجام می‌دهند؛ یعنی این لینک تقریبا همان کار آدرس را می‌کند.

شما با وارد کردن این لینک در صرافی، می‌توانید گرین را به کیف پول خود ارسال کنید.

در صورتی که می‌خواهید انتقال گرین را با فایل انجام دهید، باید فایل مورد نظر را از کسی که قصد ارسال گرین به شما داشته دریافت کنید و با امضای آن تراکنش برای شما به صورت تایید نشده (Unconfirmed) ثبت شود.

پس از ثبت تراکنش، فایل جدیدی از سمت گیرنده ایجاد می‌شود که باید آن را فرستنده ارسال کنید تا تراکنش از سمت او نیز نهایی شود. دقت کنید که آدرس http دریافتی هربار که گرین را باز و بسته می‌کنید، تغییر می‌کند و باید آدرس جدید را برای دریافت استفاده کنید.

همچنین برای دریافت گرین باید کیف پول خود را آنلاین نگه دارید تا اگر قصد انتقال از صرافی را دارید، برداشت شما موفقیت‌آمیز باشد.

گرین Grin چیست ؟

فرایند ارسال گرین نیز تقریبا مشابه دریافت آن است. پس از وارد کردن مقدار تراکنش، برای ارسال گرین باید آدرس http گیرنده را وارد کنید. یا اینکه انتقال را از طریق فایل انجام دهید و فایل ساخته شده را به گیرنده ارسال کنید تا تراکنش از سوی او ثبت شود.

همچنین فایل ایجاد شده توسط گیرنده را باید برای نهایی کردن تراکنش، در بخش Finalize (در صفحه اصلی کیف پول) وارد کنید.

گرین Grin چیست ؟

کیف پول niffler

کیف پول دیگری که از آن برای نگهداری گرین می‌توانید استفاده کنید، نیفلر (niffler) نام دارد. این کیف پول تنها برای دسکتاپ و پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس موجود است.

برای دانلود آخرین نسخه این کیف پول می‌توانید به صفحه گیت‌هاب آن مراجعه کنید:

دانلود کیف پول niffler

تاریخچه قیمت گرین

گرین Grin چیست ؟

قیمت گرین چند روز پس از گذشت استخراج اولین بلاک گرین و اضافه شدن آن به صرافی‌ها، تقاضای بسیار شدیدی برای این ارز دیجیتال به وجود آمد. قیمت این ارز دیجیتال در صرافی‌ها که از حدود ۲۵ دلار شروع شده بود، به سبب تورمی بودن آن به شدت کاهش یافت.

سیاست پولی یا همان نحوه عرضه به گونه‌ای تنظیم شده که گرین ثبات قیمتی بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال با محدودیت سکه داشته باشد. در حال حاضر گرین با قیمت 0.801406 دلار معامله می‌شود و تا پایان سال ۲۰۱۹ انتظار می‌رود که ۳۱.۵ میلیون واحد سکه از آن در گردش باشد.

خرید ارز دیجیتال گرین

از آنجا که گرین یک ارز دیجیتال جدید است و زمان کمی از راه‌اندازی رسمی آن می‌گذرد، هنوز در صرافی‌های زیادی موجود نشده است. لیست صرافی‌های خارجی که می‌توان با استفاده از بیت کوین یا اتریوم از آن‌ها گرین خریداری کرد، از کوین‌مارکت‌کپ قابل دسترس است.

البته باید دقت کرد که صرافی مورد نظر با کاربران ایرانی مشکل نداشته باشد.

برای نمونه خرید و فروش این ارز دیجیتال در صرافی آمریکایی بیترکس در جریان است اما در صورتی که اقدام به ایجاد حساب در آن کنید، دارایی‌هایتان بلوکه خواهد شد.

به همین خاطر نیز پیش از اینکه اقدام به خرید از یک صرافی کنید، شرایط استفاده آن را مطالعه کرده و از اینکه می‌توانید بدون هرگونه خطری از آن خرید کنید مطمئن شوید.

اگر می خواهید بر روی ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنید اما نمی دانید کدام ارز را برای این کار انتخاب کنید و یا به دنبال راه های کسب درآمد از طریق ارز های دیجیتال هستید پیشنهاد می کنیم از مشاور ارز دیجیتال استفاده کنید.

خرید و فروش ارزدیجیتال

صفحه اصلی

گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟گرین Grin چیست ؟

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,535.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,452.40
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.242101